Çocuklarımız Internet cahili

Panda Software, çocukların %54.5’inin İnternet güvenliği konusunda bilgisiz olduğunu bildiriyor. İnternet kullanan çocuk sayısındaki artış, bilgi teknolojileri güvenliği alanında dikkate alınması gereken başlıca faktörlerden biri oldu.

Olayların çoğunluğunda çocukları içeren suçlar, cinsel bir olaydan kaynaklanıyor ve böylece ciddi fiziksel ve psikolojik risklere sahip. Aileleri alarma geçiren bu tip olayları medyada okumak gittikçe yaygınlaşıyor. Fakat, NGO’s Protégeles ve ACPI1 verileri, İnternet kullanan çocukların ve gençlerin yarısından çoğu, güvenlik hakkında temel bilgi almadığı için, bu durumun daha da kötü olabileceğini gösteriyor.

NGO tarafından toplanan veriler, ergin olmayan çocukların % 44’ ünün İnternet’te cinsel olarak tacize uğranmış hissettiklerini ve çoğunda bunun birden fazla meydana geldiğini söylüyor. % 11’ i diğer İnternet kullanıcıları tarafından aşağılandı ve % 4’ü hoş olamayan içerikli e-posta mesajları aldılar. Daha da fazlası, onların % 1.5’ i bazen korktular.

Bununla beraber, ergin olamayan çocukların, İnternet suçlarının artan sayıdaki hedefi olmaları gerçeği, tek endişe değil. Gençlerin çoğu, İnternet’teki davranış kuralları hakkında eğitilmiyor ve oldukça tehlikeli davranışlar sergiliyorlar. Bu cümle, aşağıdaki istatistiklerle destekleniyor:

- İnternet merkezlerinden bağlanan 12-17 yaş arası çocukların % 19’u, bu merkezlerde yasadışı hareketlerde bulunduklarını doğruluyor.

- % 4’ü diğerlerini tehdit ediyor.
- % 1’i her ikisini de yapıyor.

Daha da fazlası, gençlerin çoğu, uygun olmayan içerikli sayfalara isteyerek bağlanıyor:

% 28’i pornografik sayfalara, % 38’i şiddet içerikli sayfalara ve % 16’sı ırkçı sayfalara bağlanıyor. Bununla beraber, en büyük problem, kısa dönemde bunu daha da kötüleşebileceğidir, İnternet’e giren gençlerin % 86’sı, bunu kurulu bir içerik filtreleme sistemi olmayan bilgisayarlardan yapıyor.

PandaLabs yöneticisi Luis Corrons şunları söylüyor: “ Hiç kimse, İnternetin topluma sağladığı yararlardan şüphe duyamaz. Fakat, o aynı zamanda, suçu gerçekleştirmede İnterneti kullanan binlerce suçlunun tehlikeli yanına da sahiptir. Belli ki, çocuklar, en savunmasız kullanıcılardır ve mevcut tüm güvenlik ölçümleri, onları korumak için kullanılmalıdır. Sadece chat ve e-postaların bir tehdit oluşturmayacağını, aynı zamanda Trojan gibi kötü huylu kodları veya savunmasızlığı kullanarak, bilgisayarlara girebilecek şebekeleri de unutmayın. Böylece, sadece çocukların potansiyel tehlike içerikli web sitelerine girişini önlemek yeterli değildir, aynı zamanda etkili ve güncel güvenlik çözümlerinin kullanılması gereklidir.”

Eğitim ve teknoloji: İnternetteki çocukların güvenlik anahtarları

Yukarıdaki veriden iki temel gereklilik tanımlanabilir: İnternet’teki güvenlik hakkında çocukların eğitim ihtiyacı ve belirli web sitelerine girişi engelleyecek teknolojik çözümlerin kullanılma gerekliliği. Amaç, sadece çocukları İnternet suçlularının saldırılarına karşı kurban durumuna düşmekten korumak değil, aynı zamanda çocukların uygun olamayan içeriklere kendiliğinden girişlerini önlemek için, iki çözümü birleştirmektir.

Eğitim açısından bakarsak, çocukların, İnternet kullandıklarında karşılaşacakları tehlikeleri bilmeleri gereklidir. Aynı zamanda, ailelerin ve çocukların aynı fikirde olmaları gereken ve bağlantıya izin verilen zamanlardan ve İnternet’te asla girilmemesi gereken verilerden oluşan davranış kurallarının uygulanması son derece tavsiye edilir. Teknolojik açıdan bakarsak, onların, sadece virüsler veya spam gibi en yaygın tehditlere karşı korumayı içermeyen, aynı zamanda süzme teknolojileri ve çocukların İnternet kullanımlarını sınırlayan aile koruma sistemlerini içeren güvenlik araçları kullanmalıdırlar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1378
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.