Dijital Dadı ile Gözünüz Arkada Kalmasın

Çocuğunuzun internette kötü niyetli kişiler tarafından kandırılmaması için önleminizi alın.

 

Ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, çocuklar profesyonel hacker’lar tarafından kolayca kandırılabilir. Hacker’lar telefon numarası, adres, banka hesap şifresi gibi kişisel bilgilere kolayca ulaşabilir, kısaca korumasız bilgisayara sızarak her bilgiye erişebilir. Bu ürkütücü düşünceler karşısında ebevenlerin “Keşke çocuğum için dijital bir dadı tutabilsem” talebi ve fazlasını Kaspersky PURE’ün “Ebeveyn Kontrolü” modülü karşılayıp, tüm endişeleri boşa çıkarmaya yetiyor.Bilgisayar ‘canavarı’ 10 yaşındaki Arda, uzakta yaşayan kuzeniyle son çıkan yarış arabaları hakkında internet üzerinden konuşmaktadır. Birden ekranda bir pencere açılır ve birisi “merhaba” der. Arda gelen bu mesaja cevap verir ve konuşma başlar. Artık bu kişinin Arda hakkında istediği bilgileri öğrenebileceğini,  hatta kullandığı takma adla Arda’nın bir akrabası olduğunu bile iddia edebileceğini düşünün…

Aslında çocuklar ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar, profesyonel hacker’lar tarafından kolayca kandırılabilir. Hackerler, açığını bulduğu bilgisayara sızıp, telefon numarası, adres, banka hesap şifresi gibi kişisel bilgilere kolayca ulaşabiliyor. Ulaştıktan sonra da bilgisayardaki her türlü dosya, belge veya sözleşme gibi kişiye özgü gizli bilgilere erişebilir.

Tüm bu düşünceler o kadar ürkütücü ki, ‘keşke çocuğum için dijital bir dadı tutabilsem’ diyor olabilirsiniz. Kaspersky PURE “Ebeveyn Kontrolü” modülü tam da bu amaca hizmet ediyor. Programı etkinleştirin ve işi olmuş bilin! Kaspersky PURE çocuğunuza kontrol altında olduğunu hissettirmeden dikkatli bir ebeveynin yapabileceğinden daha fazlasını yapıyor. Ebeveyn Kontrolü seçeneği anlık mesajlaşmalar sırasında dilediğiniz kelimeleri kısıtlarken,  kişisel bilgilerinizin başka bilgisayarlara aktarılmasını da engelliyor.


Ebeveynler ayrıca müstehcen dil kullanılan içerikleri veya çocuklarının kullandığı kelimeleri de kontrol edip, engelleyebiliyor. Hatta IM kontrolü sayesinde belirli kişilerle iletişim engellenebiliyor ve böylece ebeveynler çocuklarının yalnızca doğru kişilerle konuştuğundan ve güvenilir olmayan kişiler tarafından kandırılarak gizli bilgilerini vermediklerinden emin olabiliyor.

Kaspersky PURE çocuklarınızın gezebileceği veya gezmemesi gereken internet sitelerini de kontrol altında tutmak için harika bir araç olarak öne çıkıyor. Web siteleri “siyah” veya “beyaz” olarak listelenebiliyor ve böylece tehlikeli sitelere erişim kolayca engellenebiliyor. Bu özellik, özellikle çocuklarının belirli web sitelerini ziyaret etmesini istemeyen kullanıcıların işine çok yarıyor.  
 
Sınırlandırma özelliği bununla da kalmıyor ve ebeveynlere çocuklarının bilgisayarda veya internette geçirdiği zamanı kontrol etme olanağı da sağlıyor. Siz sadece bir zaman belirleyin, o saat geldiğinde bilgisayar otomatik olarak kapanacaktır. Böylece çocuğunuzun bütün gününü internette oyun oynayarak geçirmesinin önüne geçilebilirsiniz. Çocuğunuzun bilgisayardaki bazı uygulamalara erişimi kısıtlanmak isteniyorsa, bu da kolaylıkla yapılabiliyor. Ayrıca bilgisayara yapılan yükleme işlemlerine de sınırlama filtreleri koyulabiliyor ve çocukların internetteki her tür tehlikeden uzak kalması amacıyla Google ve Bing için güvenli arama etkinleştirilebiliyor.

Kaspersky PURE çocuğunuzun internetteki tüm aktivitelerini izleyebiliyor ve tıpkı bir güvenlik ağı gibi çocukların her tıklamasını, yazdığı her kelimeyi koruyabiliyor. Özetle; bir an Arda’nın çocuğunuz olduğunu, bir yabancının, sizin veya Arda’nın haberi olmadan bilgisayarınızdaki tüm belgelere, arşivlere ve kişisel bilgilerinize ulaştığını düşünün. Bir de tüm bu tehlikelerin önüne geçebileceğinizi, çocuğunuzun ve bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabileceğini. Sizce bunlardan hangisini seçmeli?

Kaynak: cnetturkiye
Tarih:
Hit: 2164
Yazar: x-filesYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.