Dünyanın İlk GDDR5 RAMleri

Dünya'nın en büyük üç Grafik DDR dağıtıcısından biri olan Qimonda firması ilk GDDR5 bellek örneklerini üreticilere göndermeye başladığını açıkladı. Yeni geliştirilen GDDR5 RAM'lerin GDDR3 RAM'lere oranla 3 kat hızlı olduğunu belirtti.

Qimonda firması, yeni geliştirilen grafik hafızası teknolojisi GDDR5′i (graphic double data rate 5) tanıttı. Şu an için Dünya’nın en büyük üç Grafik DDR dağıtıcısından biri olan Qimonda 512MB’lık modüllerinin GDDR3′den 3 kat daha hızlı olduğunu söylüyor.
Halen yarı iletkenler konusunda otorite olan JEDEC tarafından onaylanması beklenen GDDR5 bellek modellerinin ilk olarak 2008 yılının başlarında yüksek performanslı ve Güncel%20Teknoloji%20Haberleriüst kesime hitap eden ekran kartlarında, performans gerektiren iş istasyonları ve oyun konsollarında kullanılacağı bildirildi.
Yeni GDDR5 bellkeler modül başına 20 Gbyte/s lik hıza sahipler ki bu şuan kullanılan en hızlı GDDR3 belleklerin sağladığı bant genişliğinin iki katından daha fazla. Ayrıca enerji tasarrufu sağlayan ve grafik uygulamalarında bellek bant genişliğini artıran gelişmiş özellikleri de içeriyor yeni bellek modülleri.
GDDR5 belleklerin çeşitli uygulamalarla önce yüksek performanslı masaüstü ekran kartlarında sonra laptop ekran kartlarında yer almayı hedefliyor.  İlerleyen zamanlarda ise oyun konsolları ve diğer grafik ürünleri için de kullanılabilir hale gelecek.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1335
Yazar: lordvader89Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.