Elektronik cihazlarınızı 'tam' kapatın

Evdeki elektrikli cihazları uzaktan kumandayla "standby" konumuna getirmek yerine, düğmesinden tamamen kapatmak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilir.

Elektronik cihazlar uzaktan kumandayla kapatıldığında, yeniden uzaktan kumandayla açılabilmesi için elektrik kullanmaya devam ederken, bir elektronik cihaz standby konumunda saatte ortalama 10-15 vat elektrik harcıyor.

Enerji tüketim uzmanları, bunun ilk bakışta büyük bir miktar olarak görünmemesine karşın, evdeki yarım düzine elektronik cihazın standby konumundayken saatte 60 vat harcayan bir ampul kadar enerji tükettiğinin altını çiziyorlar.

Bir kişisel bilgisayarın da "bilgisayarı kapat" konumunda kapatılmadığı sürece elektrik harcamaya devam edeceği belirtilirken, günümüzün modern evlerindeki tüm cihazların sürekli uzaktan kumandayla stanby konumunda kapatılmasından ötürü büyük enerji israfına işaret ediliyor.

İngiltere’de bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, sadece bu ülkede, uzaktan kumandayla kapatılarak standby konumunda bırakılan müzik setleri yılda 667 milyon YTL tutarında elektrik harcıyor ve 1,6 milyon ton karbondioksit (CO2) üretiyor.

DVD oynatıcılar, 604 milyon YTL tutarında elektrik harcıyor ve 1,06 milyon ton CO2 üretiyor, televizyonlar da 202 milyon YTL tutarında elektrik harcıyor ve 480 bin ton CO2 üretiyor.

Bu araştırmaya göre, tek başına İngiltere’de standby konumundaki cihazlar yılda toplam 3,1 milyon ton CO2 üretiyor. Evdeki bilgisayarlar da eğer tamamen kapatılmazsa saatte 5 ila 60 vat elektrik harcarken, bir milyon PC kullanıcısının bilgisayarını "switchoff" yapması durumunda tasarruf edilecek enerji miktarının günde 250 milyon litre benzine karşılık geldiğine işaret ediliyor.

Enerji uzmanları, 2007’de dünyadaki bilgisayar sayısının bir milyara ulaşacağı hesaplandığında, boşa harcanan enerji miktarının boyutlarına dikkat çekiyorlar.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 3746
Yazar: isoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.