En Çok satan Antivirüs programları neden en iyi değil

2005'in lider Antivirüs firmaları Symantec, McAfee ve Trend Micro antivirüs yazılımlarının virüs'leri yakalama ihtimali az popüler olan ürünlerden daha düşük.

Bunun sebebi yazılımın kalitesi veya söz konusu firmaların yeni virüs'lerin tanımlarının olduğu imza veritabanlarını güncellemelerindeki süre değil. Sebebi virüs yazarlarının yazdıkları kodları önce kendi sistemlerinde bu ürünler ile denemesi. Yazdıkları kodları bu ürünleri aşabilecek şekilde hazırlıyorlar.

Antivirüs firmaları sürekli olarak ürünlerini güncelliyorlar ve yıllardır sadece virüs tanımlarına dayalı bir sistemleri olmadığını söylüyorlar. Günümüzde şüpheli davranışları tespit için pek çok zekice metodlar deniyorlar. Fakat problem virüs yazarlarının da çok zeki olması.

Çarşamba günü, Avustralya Bilgisayar Acil Müdahele Ekibi'nden Graham Ingram virüs yazarlarının yetenekleri ile tehdit alanlarının nasıl değiştiğini anlattı:
"Muhtemelen yazılım mühendislerinin kalitesindeki kodlara rastlıyoruz. Uygulama geliştiriciler değil, yazılım mühendisleri... Piyasadaki en popüler ürünlerin %80'lik bir kaçırma oranı var.. Eğer bu yazılımlardan birini kullanıyorsanız, 10 kötü amaçlı koddan 8'i sisteme girecektir."

Ingram ürün ismi vermese de araştırma firması Gartner'ın 2005 raporlarına göre Symantec 53.6'lık yüzdesi ile piyasanın lideri durumda.McAfee ve Trend Micro'nun 18.8 ve 13.8'lik yüzdeleri var.

Ingram'in ismini verdiği tek antivirüs ürünü aynı testlerde kötü amaçlı kodların %90'ını yakalayan Kaspersky. Gartner'a göre Kaspersky'nin piyasa payı %0.7 civarında.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 4552
Yazar: AntikkyYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.