FBI’ın aradığı Türk hacker tutuklandı

110 ülkede, bilgisayar, medya ve finans şirketlerine ait sitelere virüs bulaştırdığı ve interaktif dolandırıcılık yaptığı öne sürülen Türk hacker Atilla E. Adana’da tutuklandı.

FBI’ın, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yardım istemesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, yaklaşık 1 ay süren takip sonucu Atilla E., dün gece adana’da yakalandı.

23 yaşındaki lise mezunu Atilla E. “interaktif dolandırıcılık yapmak” suçlamasıyla sevk edildiği nöbetçi Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

Microsoft’un yanı sıra, CNN International, The New York Times ve ABC gibi basın kuruluşlarının da sitelerine Zotob, Rbot ve Mytob virüslerini bulaştırdığı öne sürülen Atilla E’nin, bankaların internet sitelerine girerek müşteri hesapları üzerinde oynama yaptığı ve para transferleri gerçekleştirdiği de iddia edildi.

MİCROSOFT’TAN TEŞEKKÜR
Microsoft EMEA Bölge Müdürlüğü, Türk ve Fas Emniyet Teşkilatları ve FBI’ın Zotob, Rbot ve Mytob solucanlarını dağıttıkları iddia edilen kişileri hızlı bir şekilde yakalamasının memnuniyet verici olarak nitelendirerek, operasyonu gerçekleştiren kurumlara teşekkür etti. Microsoft, Zotob, Rbot ve Mytob dağıtıcılarını arama çalışmalarında ABD ve dünya üzerindeki diğer emniyet teşkilatlarına araştırma ve teknik destek sağladı.

Fas’ta Rabat ve Türkiye’de Ankara ve Adana Güvenlik Güçleri’nin yaptığı operasyonlarla, solucanların ilk ortaya çıkış tarihi olan 13 Ağustos’tan 12 gün sonra, solucanları dağıttığı iddia edilen kişiler yakalandı.

Microsoft Ortadoğu ve Afrika Hukuk Direktörü Laurent Masson, şirketin küresel ölçekte emniyet güçleriyle devam eden işbirliği kapsamında, Zotob, Rbot ve Mytob gibi kötü niyetli kodlar yayınlandığında, bilgilerin kısa süre içinde emniyet güçleriyle paylaşıldığı ve bu durumun onlara siber suçluların kimliklerinin tespiti ve yakalanmasında yardımcı olduğunu açıkladı.

Masson, Türk ve Fas Emniyet Teşkilatları ile FBI’ı Zotob, Rbot ve Mytob solucanlarının dağıtıcısı oldukları iddia edilen kişilerin kısa süre içinde bulunup göz altına aldıkları için kutlayarak, “Bu tutuklama bize kamu ve özel sektör işbirliğinin değerini gösteriyor. Bu sonucun alınmasında emniyet güçleri tarafından sergilenen birinci sınıf araştırma çalışması ile onlara gece gündüz durmaksızın araştırma ve teknik destek sağlayan Microsoft bünyesindeki Internet Suç Araştırmaları Takımı’nın işbirliği büyük önem taşıyor. Elde ettiğimiz bu sonuç bizlere siber suçluların kimliklerinin tespit edilebileceğini açıkça gösteriyor” dedi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan da yaptığı açıklamada, siber suçlara karşı verilen mücadele için önemli bir adım atıldığını ifade ederek, “Bu başarı, günümüzde niteliği değişebilen suç çeşitlerine karşı yasa uygulayıcılarının gösterdiği kararlılığın bir ifadesidir. Türk polisinin çok kısa sayılabilecek bir süre içinde sonuca ulaşarak gerekli işlemleri yapmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

WİNDOWS 2000 İŞLETİM SİSTEMİNİ ETKİLİYORDU
Zotob ve Rbot solucanlarının en görünür etkisi, Windows 2000 işletim sistemine sahip bazı bilgisayarları otomatik olarak kapatmaları. Bundan daha da önemli olan ise, Zotob, Rbot ve Mytob solucanlarını kötü yazılımlarla alan bilgisayarlar, yetkisi bulunmayan kişiler tarafından kontrol altına alınabiliyor. Söz konusu kişi, bilgisayarlara Internet üzerindeki herhangi bir yerden giriş yaparak uzaktan kumanda edebiliyor. Bu işlemle karşı karşıya kalan bilgisayarlar “bots” , “infected” ve “zombie” bilgisayarlar olarak tanımlanıyor.

Microsoft’un Windows 2000 işletim sistemini istismar ederek zarar verebilen Zotob ve Rbot solucanları, Microsoft’un 9 Ağustos’ta yayınladığı MS05-039 güvenlik güncellemesi ile düzeltilmişti. Mytob solucanının yol açtığı zararlar 13 Nisan 2005 tarihindeki MS04-011 güvenlik güncellemesiyle, RPC ara yüzündeki Buffer Overflow ise MS-03-26 güvenlik güncellemesiyle giderilmişti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 4310
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.