GitHub, 21 TB Büyüklüğünde Açık Kaynaklı Kodu 'Kıyamet Deposu'na Taşıdı.

      Konuyla ilgili açıklamalar, GitHub Stratejik Programlar Müdürü Julia Metcalf tarafından yapıldı. Hazırladığı bir blog yazısında süreçten bahseden Metcalf, temel görevlerinin açık kaynak kodlu yazılımları gelecek nesiller için korumak olduğunu ifade ediyor. Metcalf'e göre yapılan çalışma, GitHub'da yer alan açık kaynaklı kodları bin yıl koruyacak.

Svalbard Küresel Tohum Bankası'nın çok yakınlarında, terk edilmiş bir de kömür madeni var. Bu kömür madeni, artık Svalbard Küresel Tohum Bankası ile birlikte yol alıyor. Ancak bu kömür madeninde herhangi bir tohum bulunmuyor. Dünyanın en büyük açık kaynaklı kod deposu olarak bilinen ve Microsoft'un sahibi olduğu GitHub, sunucularındaki tüm kodları bu kömür madenine kurduğu bir tesise aktarmaya başladı.

Aslına bakacak olursak GitHub'ın bu projesi, ilk kez geçtiğimiz yıl sonunda duyurulmuştu. Duyurudan sonra ilk kod sevkiyatı gerçekleşmiş ve GitHub, ilk kod sevkiyatında açık kaynaklı kod havuzlarından 6.000 tanesini söz konusu depoya taşımıştı.

Şimdi ise GitHub'ın yeni sevkiyatı kapsamında kodlar, piqlFilm olarak bilinen dijital arşiv filmlerine yazılmış bu bağlamda oluşturulan 186 rulo ile toplamda 21 TB'lık veri yedeklenmiş. Yedeklenen verilerin içerisinde hangi açık kaynaklı kodların bulunduğu bilinmiyor. GitHub, sürecin ne zaman tamamlanacağına dair de bir açıklama yapmadı.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 5181
Yazar: THT2005

Taglar: kıyamet github


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

kanoonline tarafından yazıldı. Tarih: 08/Ara/20 02:42
coderler için büyük Github için küçük bir veri. 2 tane 10TB hdd :)
dalyKadir tarafından yazıldı. Tarih: 19/Eyl/20 21:29
kiyamet senaryolarinda dunyada olan herkes ve herseyin yok olacağını düşünür isek uluslar arası uzay istasyonunda saklamak daha mantikli. Onlar havada kalıp daha sonra dünyayi tekrar yaşanabilecek ortama cevirebilirler.
tarzan tarafından yazıldı. Tarih: 28/Ağu/20 11:43
Kiyamet deposu su aliyor diyorlar, biz oyle duyduk. Ahanda haber https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/kiyamet-ambari-su-almaya-basladi-2458745
radyocem62 tarafından yazıldı. Tarih: 31/Tem/20 01:11
Kıyamet olunca birde o kodları kullanıp tekrar Mars'a gitmek için beklemek gerekir:) sonuçta uzaya gitmekte belli bir birikim gerektiriyor
rakkoc tarafından yazıldı. Tarih: 29/Tem/20 16:49
Ben onlarin yerinde olsam; SpaceX ile anlaşırım. Kodların yedeklerini mars'a yollarım. Hemde iki firma içinde çok daha iyi bir reklam olurdu.