Google Her Şeyi Bilecek!

 

Google, yaptığımız aramalarla edindiği kişisel bilgileri kullanarak hayatımızla ilgili kararlar vermemize yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bu ilginç iddia ne kadar gerçek?

Google, dünyanın en büyük kişisel bilgi veritabanını oluşturarak insanlara hayatlarında tavsiyeler sunabilecek konuma gelmenin planlarını yapıyor. Google CEO'su Eric Schmidt'in verdiği bilgilere göre şirketin asıl amacı insanların "Yarın ne yapsam?", "Hangi işte çalışmalıyım?" tarzı sorularına yanıt verebilmek.

Şimdilik bu teknoloji başlangıç aşamasında ve zamanla geliştirilmesi planlanıyor. Sahip olunan bilgiler henüz kısıtlı ve kişiselleştirme algoritmaları yeterli seviyede değil. Google'ın geçtiğimiz günlerde 3,1 milyar $ vererek satın aldığı internet reklam şirketi DoubleClick'i de bu projede kullanabileceği tahmin ediliyor. DoubleClick, ziyaret edilen siteleri takip etmek için kullanıcının bilgisayarına çerezler bırakan bir sisteme sahip.

Peki Ya Gizlilik?

Arama alışkanlıklarımızı biriktirerek sonuca ulaşmayı tasarlayan Google, daha önce yaptığı açıklamada arama bilgilerini içeren kişisel bilgileri sadece iki yıl boyunca tutacağını bildirmişti. Google'ın bu süreyi değiştirmeyi planlayıp planlamadığı merak konusu.
Kaynak: ShiftDelete
Tarih:
Hit: 2075
Yazar: kurdoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.