Google ‘herşey’i internete sığdıracak

İnternetin en büyük arama motoru Google’ın, milyonlarca kullanıcının dosyalarını internette saklayacak dev bir ‘online depolama sistemi’ kurmayı tasarladığı ortaya çıktı.

‘Bütünsel Online Depolama’ olarak tanımlanabilecek sisteme dair bilgiler, Google CEO’su Eric Schmidt’in verdiği bir sunumdan alındı. Kurumsal amaçla yapılan sunuma ait PowerPoint dosyasının bir hata sonucu internete sızdığı belirtiliyor.

Kullanıcıların sabit disklerindeki tüm içeriği internette saklanmasına olanak verecek sistemle ilgili internete sızan notlar arasında, Google CEO’su Eric Schmidt’in kendi sözleri var. Schmidt, kurum çalışanlara yönelik mesajında, “Sonsuz depolama ile tüm kullanıcıların dosyalarını saklayacağız, e-postalar, internet geçmişi, resimleri ve diğerleri...” cümlesini kullanıyor.

Google’dan yapılan açıklamada ise, internete sızan söz konusu notların silindiği belirtilirken, “Firmamızın yeni depolama teknikleri üzerinde çalıştığı doğru, ancak şu noktada bir açıklama yapılmayacaktır” ifadesine yer verildi.

GENİŞBANT ERİŞİM GEREKEBİLİR

Google’ın tasarım aşamasında olduğu belirtilen depolama sisteminde, kullanıcı, bilgisayarında bir sorun çıksa dahi, kaybolan içeriği internetten geri kazanabilecek. ‘Bütünsel Online Depolama’ olarak tanımlanabilecek sistemin, genişbant internet erişimi ile çalışacağı, diğer erişim tiplerinde sorun çıkarabileceği belirtiliyor.

GDrive adı verilen proje daha önce birçok internet çevresinde dile getirilmişti.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1616
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.