Google hırsızlık yaptığını kabul etti!

googleGoogle'ın meğer yeni çeviri servisi kodlarında başka bir firmanın yazılımını çalmış.

Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler, Google'ın yazılım geliştirme servislerinin güvenilirliğine gölge düşürdü.

Herşey 4 Nisan'da Google'ın yeni çeviri servisindeki Pinyin IME (Input Method Editor)'sini duyurmasıyla başladı. Pinyin, Çince karakter seslerinin, latin alfebesindeki karakterlerle ifade edilmesi için düzenlenmiş, bir çok kelimenin bulunduğu bir sözlük sistemi.

Yazılımın piyasaya çıkmasından bir süre sonra Çinli kullanıcılar ve Sohu firması kendi programlarıyla Google'ınkiyle oldukça benzerlikler gösterdiğini farkettiler. Hatta Google'ın programının ilk halinde Sohu firmasının programcılarının isminin olması da dikkat çekiciydi. Kodlar o kadar çok benziyordu ki, Sohu'nun programındaki bir hata dahi, Google'ın programında tekrarlanıyordu.

Google'dan itiraf ve özür

Google 6 Nisan'daki sürümünde programcıların isimlerini listeden silse de, sözlüğü değiştirmedi. Sohu firması, Google'a başvurarak kendi yazılımlarını sistemlerinden çıkarmasını talep etti ve yasal yollara başvuracağını söyledi.

Bunun üzerine Google, Çince bloğunda tüm Sohu firması programcılarından ve Çin halkından özür dileyerek, kodları izinsiz aldıklarını itiraf etti. Bununla da kalmayıp, programa yeni bir güncelleme yaptılar. Sohu firması, Google'ın özür dilemesinden ve kodları bu güncellemesiyle sözlük tanım benzerliklerinin %96'dan %79'a indirmesinden memnun olduklarını açıkladı.

Tarih:
Hit: 1678
Yazar: hitbaytarYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.