Google şimdi de MS Office'e rakip

Google ve Sun Microsystems yetkililerinin önümüzdeki salı günü ABD'de düzenleyecekleri bir toplantı ile Microsoft'un Office paketine savaş açmaları bekleniyor.
 
 Google ve Sun Microsystems tarafından yapılan toplantı davetinde Web Tabanlı İşbirliği duyurusu yapacağız denmesine karşılık ABD'deki endüstri analistleri iki şirketin web tabanlı uygulama ile Microsoft'un Office Paketine karşı ciddi bir alternatif hazırlığı içerisinde olduğunu vurguluyorlar.
 
 Sun Microsystems'ın açık kaynak kodlu Open Office paketi temelli Star Office uygulaması Microsoft'un Office paketinde yer alan kelime işlem uygulaması Word, hesap şablonu Excell ve sunum uygulaması PowerPoint'in tüm özelliklerine sahip ve Microsoft Office dosya formatlarını da destekliyor. Google'ın Gmail isimli Web tabanlı e-posta hizmeti ise Microsoft Office içinde yer alan Outlook uygulamasının temel işlevi e-posta yollayıp almaya olanak sağlıyor.
 
 Silikon Vadisi dedikodularına göre iki şirket bu hizmetlerini Web tabanlı olarak birleştirecekler ve Microsoft'un Office paketine karşı ciddi bir rakip olacaklar.
 
 Yine geçtiğimiz hafta içerisinde Google'le ilgili olarak ortada dolaşan bir başka dedikoduyu "San Francisco şehrinin tamanına ücretsiz kablosuz Internet erişimi sunulacak" yukarıda sözü edilen dedikodu ile birleştirecek olursak Google ve Sun cephesinin Internet üzerinden açacakları savaş ile ücretsiz erişim olanağı ve web tabanlı ofis paketi ile Microsoft'un uygulama yazılımı gelirlerine ciddi bir sekte vuracağı söylenebilir.
 
 Google daha önce de hem bilgisayarların sabit diskinde hem de Internet ortamında arama yapabilen masaüstü arama uygulaması geliştirmişti.
 
 MSN Arama Motoru ile Google'ın ana faaliyet konusuna da el atan Microsoft'a karşı Google'ın bu çıkış ile karşılık vermesi söz konusu.
 
 Kaynak : BT Dunyasi

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1757
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.