Google'a Şok Ceza

 Avrupa Birliği, teknoloji şirketi Google’a, Android mobil işletim sistemini, rakiplerini engellemek için kullanarak rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla açtığı dava sonucunda 4.3 milyar euro (5.04 milyar dolar) ceza kesti. Komisyon, Google’a 2017 Haziran ayında da 2.4 milyar euro (2.8 milyar dolar) ceza kesmişti.

 

Komisyon, Google'dan rekabet kurallarını ihlallerine 90 gün içinde son vermesini, aksi durumda ana şirket Alphabet'in günlük küresel kazancının yüzde 5.0'ine kadar ek ceza kesileceği uyarısı yaptı.

 

AB ayrıca, Google'ın, Android cihazların rakibi Apple'a yönelik argümanlarını da, daha yüksek fiyatlar ve kullanıcılara yüklediği maliyetler nedeniyle kabul etmedi.

 

Avrupa Birliği iki yıl önce tüketicilerin online’daki haklarını savunnan bir şirketler koalisyonu olan FairSearch’ün şikayeti üzerine Android’e karşı bir soruşturma başlatmıştı. Fairsearch başlta Kayak, eXpedia, TripAdvisor gibi seyahat arama motorları tarafından kurulmuş, sonrasında Microsoft da koalisyona katılmıştı.

Kaynak: Doviz.com
Tarih:
Hit: 2596
Yazar: Robinson_Crusoe

Taglar: android google ceza


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

akmarky tarafından yazıldı. Tarih: 10/Ağu/18 22:50
şok şok şok
ProBilisim tarafından yazıldı. Tarih: 29/Tem/18 17:15
bu ceza trde kesilse.. yobaz ahmak ülke sansürcü derlerdi.. çunku paypal ve bookinge muadil bir olayda ceza kesti. aynen öyle dediler.. söz konusu avrupa olunca, içimizdeki europeci cahil yobazlardan ses yok.. interesting...