Google’dan Twitch Hamlesi: YouTube Gaming

Geçtiğimiz yıl Google, Twitch’i 1 milyar dolar karşılığında satın almak istemiş ancak yaklaşık bir ay sonra bu platform 970 milyon dolar karşılığında Amazon’a satılmıştı.

 Bu sektörde yer almakta ısrarcı olan Google, şimdi de YouTube Gaming adını verdiği, Twitch’e ciddi bir rakip olabilecek yeni canlı yayın platformunu tanıttı.

İlk olarak ABD’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen E3 2015 fuarında tanıtılan YouTube Gaming, kısaca oyun odaklı yeni bir canlı yayın platformu olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

YouTube Gaming neler sunuyor?

 

YouTube Gaming üzerinden bir kullanıcı, örneğin “LOL” oyununu takip ettiğinde; bu oyunla ilgili yeni güncellemeler, duyurular, Oculus Rift turnuvaları, canlı yayınlar ve daha nicesine abone olmuş oluyor.

Kullanıcılar ayrıca oyun stüdyoları tarafından yayınlanan orijinal içerikleri veya YouTube içerik oluşturucuları tarafından hazırlanan popüler inceleme videolarını da takip edebiliyor.

Kullanıcılar YouTube Gaming üzerinden ayrıca, oyunlar üzerine blog yazıları yazan YouTube içerik oluşturucularını aratıp bulabiliyor; bu sayede inceleme videoları, çözüm videoları, kutu açılımı (unboxing) videoları ve yorumlamaları takip edebiliyor.

 

Bunun yanı sıra, YouTube Gaming kullanıcıları her canlı yayın için ayrı ayrı link oluşturmak yerine; tek bir link üzerinden yayın akışlarını paylaşabiliyor.

Bunun için yayına başlamadan önce; ilgili yayının başlığı, açıklaması ve aramalarda çıkması için yazılan etiketler gibi temel bilgileri düzenleyebiliyor.

HTML5 üzerinden 60 fps canlı yayın desteğine sahip olan YouTube Gaming, yayın sahiplerine panel üzerinden canlı analitik verilerini de gösteriyor.

 

Önümüzdeki yaz aylarında kullanıma sunulacak olan YouTube Gaming, ilk olarak ABD ve Birleşik Krallık’ta aktif edilecek.

Ardından diğer ülkelerde kullanıma sunulmuş olacak.

Ancak yeni gelişmeler için öncesinden bilgilendirilmek isterseniz, henüz aktif hale gelmeyen Youtube Gaming sayfası üzerinden e-posta adresinizi bırakabilir; ya da @YouTubeGaming isimli Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

 

 

Tarih:
Hit: 3510
Yazar: bykamu

Taglar: youtube twitch youtube gaming


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Kreyzi tarafından yazıldı. Tarih: 29/Haz/15 16:00
twicth ağır kasıntı oluyor arada ama sade ve anlaşılır. ne yazık ki google son yıllarda yaptığı her işte sıçıyor ortalığı butonlar götürüyor.
Huerfanos tarafından yazıldı. Tarih: 25/Haz/15 19:24
Youtube varsa işin içinde başka bi platforma ihtiyaç kalmaz gibime geliyor
YekteranBaymedir tarafından yazıldı. Tarih: 22/Haz/15 08:54
türkiyede fiberde bile 2 mbit upload hızı olduktan sonra, bize giren çıkan bir şey yok
Lotus tarafından yazıldı. Tarih: 17/Haz/15 01:07
daha fazla özellik bulundurarak twitch in önüne geçme isteğiyle arayüzü çok komplike ve karışık yapacaklar gibime geliyor ama bunu yapmazlarsa twitchi siker atar
Ratbat tarafından yazıldı. Tarih: 16/Haz/15 22:28
Çok güzel hareketler bunlar, oyun teknolojileri adım atar.
SoloTurk tarafından yazıldı. Tarih: 16/Haz/15 10:18
"Pasta pişirme" oyunu da olacak mı?
GusFring tarafından yazıldı. Tarih: 15/Haz/15 16:33
rekabet iyidir kaliteyi yükseltir
WitchKing tarafından yazıldı. Tarih: 15/Haz/15 14:59
türkiye de ne zaman aktif olur acaba twitche göre daha iyi kazandırır bence oturunca sistem streamer'lar açısından