Googleın kârı düştü, Appleda yüzler gülüyor

Amerika, 2007 mali yılındaki bir dönemi daha geride bırakırken, dünya genelinde satış yapan birçok teknoloji şirketi de kâr oranlarını açıklamaya başladı. Dünyanın en büyük arama motoru Google, 3. çeyrekte 925 milyon dolar kâr elde etti.

Geçen yıl aynı dönemde 1 milyar dolar kâr eden şirketin rakamlar açıklandıktan sonra hisseleri düştü. Merkezi California eyaletindeki Cupertino'da bulunan teknoloji firması Apple ise 30 Haziran 2007'de sona eren 3. çeyrekte 818 milyon dolar kâr elde etti. Firmanın geçen senenin aynı dönemindeki kâr oranı ise 472 milyon dolardı. Apple, 2006'da 4,37 milyar dolar olan satışını artırarak 5,41 milyar dolara ulaştı. Diğer yandan Yahoo da geçtiğimiz dönem için 161 milyon dolar kâr elde etti. Merkezi Sunnyvale, California'da bulunan internet firması, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 164 milyon dolar kazanmıştı. Merkezi ABD'nin Seattle kentinde bulunan internetten alışveriş sitesi Amazon ise yeni dönemde yatırımcıların yüzünü güldürdü. 3 aylık dönem sonunda 2,88 milyar dolar kâr açıklayan şirket, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 2,14 milyar dolar kâr elde etmişti. Wall Street'in beklentilerini aşan internet sitesi, medya ve elektronik satışlarının arttığını belirtirken, bir dahaki dönem için 3 milyar dolarlık gelir elde etmeyi hedefliyor. Açıklama yapan diğer teknoloji şirketlerinden İntel, IBM, Ericsson, AT&T geçtiğimiz dönem için başarılı sonuçlar açıklarken, Motorola ve AMD dönemi düşüşle kapattı.

Apple'ın üst yöneticisi Steve Jobs, Apple'ın tarihindeki en yüksek satış ve kâr oranlarına ulaştığını açıkladı. Şirketin finanstan sorumlu yöneticisi Peter Oppenheimerise ise 4. dönemde 5,7 milyar dolarlık satış beklediklerini söyledi. Apple, geçtiğimiz dönem içinde 1,76 milyon adet Macintosh bilgisayar satarken, geçen yıla göre bilgisayar satışında yüzde 33'lük bir büyüme kaydetti. Macintosh'un en çok satıldığı dönemdeki satışları 150 bin ile geride bırakan firma, bir başka ilke daha imza attı. Bu dönemde 9,8 milyon iPod satılırken, geçen seneye göre yüzde 21'lik artış kaydedildi. Apple iPhone da piyasaya sunulduğu ilk iki gün içinde 270 bin sattı. Gelecek dönem sonunda 1 milyonluk satış hedeflediklerini belirten teknoloji devi, 2008'e kadar 10 milyon satış hedefliyor. iPhone ve iPod aksesuar satışları ise 5 milyon dolar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2445
Yazar: HeYeTYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.