Görünütülü telefon artık Türkiyede

Görünütülü%20Telefon

Yıllardır sözü edilen ancak gerçekleşmeyen görüntülü telefon artık Türkiye'de

ABD Başkanı George Bush'un devlet başkanları ve ailesi ile iletişimde kullandığı teknoloji harikası Ojo Türk pazarında yerini aldı. Türk Telekom ile görüşmelerini tamamlayan Amerikan Worldgate firması, Ojo'yu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine de hediye etmeye hazırlanıyor.

Amerika'da 2003 yılında ortaya çıkan ancak 2006 yılında son şekli verilen internet üzerinden görüntülü telefon konuşmasını sağlayan OJO cihazı, 63 ülkeden sonra Türkiye'ye de geldi. Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Worldgate Şirketi'nin Başkan Yardımcısı Jim McLaughlin, amaçlarının Türkiye'de herkesi OJO sahibi yapmak olduğunu söyledi. Jim McLughlin, OJO'nün dünyada 63 ülkede kullanıldığını ve hedefleri arasında Türkiye'nin dünyada ilk 5 sıraya yükseleceğini beklediklerini söyledi.
Ojo'nun evlerin yanı sıra işyerlerinde, okullarda hatta kamu kurumlarında rahatlıkla kullanılabileceğini anlatan McLaughlin, "Türkiye çok enterasan bir ülke bizim için. İnternet alt yapısı çok hızlı ve geniş. Bizim için dünyada ilk 5 ülkeden biri olabilir. Türkiye'deki vergi ve ulaşım fiyatlarını bilmiyoruz ama ABD'de olduğu gibi aylık 10 dolar sabit ücret karşılığında sınırsız şehiriçi, şehirlerarası ve uluslararası konuşma yapılabilecek" dedi.
Görüntünün ve sesin kalitesinin de şu an piyasada buna benzeyen ürünlerin çok çok üstünde olduğunu anlatan McLughlin, bu çerçevede Türk Telekom ile görüştüklerini, ADSL bağlantısının nasıl yapılacağı konusunda anlaşmaya varmak üzere olduklarını kaydetti. McLughlin, Ojo'nun tanıtımını da ABD'de yaşayan eşini arayarak yaptı.
Ojo'nun Türkiye Temsilcisi BAB Telekomünikasyon Şirketi Yetkisili Bülent Özbay ise, ürünün piyasadaki diğer ürünlerden farkının MP4 formatında olmasından dolayı ADSL bağlantısını fazla meşgul etmediğini, bu nedenle görüntü ve sesin çok kaliteli olduğunu söyledi. Ojo'nun Türkiye için son derece önem taşıdığını belirten Özbay, Türk insanının sıcak kanlı olmasından dolayı konuştuğu kişiye karşısında görmesinin ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Ürünün Amerika'da 300-350 dolar civarında satıldığını ifade eden Özbay, Türkiye'de bu fiyatın altında satılması için çalıştıklarını ifade etti. Ojo'nun Amerika'da ve Tayvan'da dizayn ödülü aldığını hatırlatan Özbay, Ojo'nun tasarımının insan yüzüne göre ayarlandığını dile getirdi. Özbay, ABD Başkanı Bush'un da kullandığı Ojo'yu Türkiye'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine de hediye edeceklerini bildirdi.

Kaynak: Haber3
Tarih:
Hit: 1694
Yazar: GoogleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.