Grand Theft hırsızdı, muzır oldu

Otomobil hırsızlığı temasını işleyen popüler video oyunu Grand Theft Auto’nun kodlarına cinsel içerikli oyun parçalarının gizlendiği kesinlik kazandı. Oyun 18 yaş altına yasaklandı.

Dünyada milyonlarca satan ve gençlerin en beğendiği oyunlardan biri olan Grand Theft Auto’nun başı dertte. ‘Sakıncalı’ sayılan oyunun ABD’de 18 yaşından küçüklere satışı yasaklandı. Oyunun kodlarına cinsel içerikli sahnelerin gizlenmiş olduğunun kesinleşmesi, ABD’de büyük yankı uyandırdı. Büyük perakende mağazaları oyunu raftan çekeceklerini açıkladı.

Oyunun üreticisi Rockstar Games, oyun paketinin değiştirildiğini ve yeni paketin yakın zamanda piyasaya çıkacağını açıkladı. Şirket ayrıca oyunun içine gömülü sex görüntülerini silen bir programı internet sitesinde yayınlayacağını duyurdu. Böylece New York merkezli Rockstar, oyunun içine cinsel içerikli görüntülerin saklandığını kabul etmiş oldu.

Şirket sözcüsü Jim Ankner, söz konusu sex görüntülerinin kendi programcıları tarafından çıkarılmak üzere yazılıp sonra da oyun kodlarında unutulduğunu iddia etti.

Buna karşılık, ABD’de piyasaya çıkan oyunların gözetimini yürüten kurum (Entertainment Software Rating Board) cinsel içeriğin, kodlara, kullanıcılar tarafından deşifre edilemeyecek şekilde yazıldığını saptamıştı.
Oyunun denetimini yapan kurum sözcüsü hacker’ların cinsel içeriği deşifre edebileceğini bu nedenle de sakıncalı olduğunu dile getiriyor.http://www.ntvmsnbc.comews/201089.jpg

’HOT COFFEE’
Patrick Wildenborg adında Hollandalı bir programcı, GTA’in gizli cinsel içeriğinin internetten indirilebilecek bir ‘Hot Coffee’ adlı programla deşifre edildiğini ortaya atmıştı. Aslında, özel şifrelerle ulaşılabilen ‘alt-oyun’lar, video oyun severler arasında oldukça popüler.

Grand Theft Auto: San Andreas, 2004 yılında oyun konsollarında en çok satan oyun olmuştu.

Kaynak: Associated Press ve BBC’den yararlanılmıştır.


Kaynak:
Tarih:
Hit: 1820
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.