GSM operatörlerinden kaçak uyarısı

Operatörler, kayıt altına alınmamış cihazlarla ilgili olarak abonelerine bilgilendirme mesajları gönderiyor.

GSM Operatörleri, kısa mesaj yoluyla abonelerini kayıt altına alınmamış cep telefonlarıyla ilgili uyarıda bulunuyor. Telekomünikasyon Kurumu tarafından hazırlanan yasa gereğince, kayıt altına alınmamış cep telefonları 12 Aralık 2005 tarihinden sonra iletişime kapatılacak.

Bu doğrultuda GSM operatörleri, abonelerine cihazlarının seri numaralarının (IMEI) kayıt dışı veya kopyalanmış olup olmadığını belirten ve kayıt işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğini bildiren bir kısa mesaj gönderiyor.

AVEA

Cep telefonu kullanıcıları, cep telefonlarında *#06# tuşlayarak cihazlarının seri numarasını öğrendikten sonra, numaranın kayıtlı olupolmadığı bilgisine http://imei.tk.gov.tr internet adresinden de ulaşabiliyor.

Cihazları kayıt dışı olan kullanıcılar, cihazlarına ait faturalarıyla birlikte herhangi bir Avea İletişim Merkezi’ne giderek, cihazlarının kayıtlarını ücretsiz olarak yaptırabilirken, aynı zamanda cihazlarının seri numarasını, 9858’e kısa mesaj göndererek veya 9858 sesli yanıt sistemini arayarak 5 YTL karşılığında cihazlarını kaydettirebiliyor.

Cihazlarına ait faturası olmayan ve cihaz seri numarası kopyalanmış aboneler ise, cihazlarının seri numarasını 9858’e kısa mesaj göndererek veya 9858 sesli yanıt sistemini arayarak 5 YTL karşılığında cihazlarını kaydettirebiliyor. Ayrıca Avea İletişim Merkezleri’den de 5 YTL karşılığında kayıt yaptırabilmek mümkün oluyor.

TURKCELL

Turkcell, kayıt dışı ve kopyalanmış telefonların kayıt altına alınmasıyla ilgili abonelerine bugün bilgilendirme mesajı göndermeye başladı.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, Turkcell, abonelerinin kayıtdışı ve klonlanmış cihazlarını kayıt altına alabilmeleri için tek aşamalı bir çözüm sunuyor. Turkcell, cihazı kayıt dışı veya klonlanmış olan abonelerine bir kısa mesaj göndererek, 5 YTL yasal kayıt ücretini, Hazır Kart’lı abonelerinin KontörBizden’deki hediye kontörlerinden, faturalı abonelerinin HediyeCell puanlarından düşerek, devlete ödüyor.

Mevcut puanı yetmeyen abonelerin puanlarını Turkcell tamamlıyor ve gelecek puanlarından düşmek üzere hesaplarına alarak kaydediyor. 5 YTL karşılığında faturalı hatlar için Hediyecell puanlarından cihaz başına 2,000 puan düşülüyor, faturasız hatlar içinse Kontörbizden’in hediye kontörlerinden 50 kontör düşülüyor.

Turkcell’in Kontörbizden veya Hediyecell programına üye olmayan aboneler de, kayıt işlemlerini kolaylıkla yapabilmeleri amacıyla Turkcell tarafından bu programa alındı.

Aboneler ayrıca, TurkcellExtra’lar veya Abone Merkezleri’ne başvurarak, 4440532 Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ya da www.turkcell.com.tr 'den konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabiliyor.

TELSİM

Telsim de, Telekomünikasyon Kurumu’nun tüm cep telefonu kullanıcıları için zorunlu tuttuğu uluslararası mobil cihaz kimliği bildirim sürecinde, abonelerine kolaylık sağlamak amacıyla yeni bir servis başlattı.

Ücretsiz 7046 servis numarasını en son bugün itibariyle arayan veya bu numaraya boş mesaj gönderen Telsim, MyCep ve StarCep abonelerine ait cep telefonlarının, kayıtlı olup olmadığı Telsim tarafından tespit ediliyor.

7046’ya boş mesaj gönderen veya bu servisi arayarak sesli yanıt sisteminin “kaydınız alınmıştır” yanıtını duyan tüm abonelere, 8 Aralık’a kadar SMS ile geri dönülecek.
 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2009
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.