Gümrüğe takılmayan ucuz ürünlere dolaylı vergi geldi!

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında e-ticaret için gümrük muafiyetinin 30 eurodan 22 euroya düştüğünü sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz günlerde ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında Çin üzerinden ülkemize 26 milyon mektup gönderildiğini ve mektupların içindeki ürünlerden herhangi vergi alınmadığını dile getirmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı konuşma ile değeri 22 euronun altında olan ürünlerden vergi alınabileceğinin sinyallerini de veren Albayrak, kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorunda olduğumuzun da altını çizdi. Sputniknews‘ün paylaştığı bilgilere göre 20 milyar TL‘yi bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için 3 aşamalı bir plan üzerine çalışılıyor.

Bu planlardan en önemlileri ise 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması ve bireysel ithalat ile kurumsal ithalat arasındaki vergi farkı minimize edilmesi olarak ön plana çıkıyor. Henüz 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması ile ilgili resmi bir karar alınmadı fakat bu ürünlere dolaylı olarak vergi uygulamaya başlanmış gibi görünüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalardan günler sonra yurt dışından yapılan alışveriş yapan kişilerin karşısına gümrük sunum ücreti ve damga vergisi gibi ibareler çıktı. Gümrük sunum ücreti ve damga vergisinin hayatımıza girmesi ile birlikte konu ile ilgili Twitter üzerinden pek çok Tweet atıldığını da belirtelim.

5,20 TL ücret alınacak!

Kısacası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından çok kısa bir süre sonra yurt dışından alınan, zarfların içinde gelen ve gümrüğe takılmayan ürünlerine dolaylı olarak bir vergi gelmiş oldu. 5,20 TL olan ücretlendirme gümrük sunum ücreti ve damga vergisi olarak adlandırılıyor.

Ağırlığı 2 kg’nin altında olan ve gümrüğe takılmayan her ürün için 4,50 TL gümrük sunum ücreti ve 0,70 TL gümrük vergisi olmak üzere toplamda 5,20 TL ücret ödenecek. En fazla 22 euroya kadar yurt dışından satın alacağınız her ürün için 5,20 TL ödeyeceğinizi de belirtelim.

Kısacası değeri 5,20 TL’nin altında olan ürünler için bile 5,20 TL gümrük sunum ücreti ve damga vergisi ödeyebilirsiniz. Dr. Ozan Bingöl‘ün paylaştığı bilgilere göre bu bedel, gümrük memurunun şüphesini gidermek için postanızı kontrol etmek için harcadığı emeğin karşılığı.

Aliexpress ve GearBest gibi e-ticaret sitelerinden değeri 22 euronun üzerinde olan fakat gümrüğe takılmasın diye ücretinin düşük gösterildiği pek çok alışveriş de yapılıyor. Gelen paketlerin kontrol edilmesi bu tarz alışverişlerin tespit edilmesi için başarılı bir yöntem gibi görünüyor. Fakat değeri 22 euronun altında gümrük vergisine tabi olmayan ürünlerin kontrol edilmesinden doğan 5,20 TL’lik hizmet bedelinin vatandaşa yansıtılmasının çok da adil bir yöntem olmayacağını söylemek gerekiyor. Bu uygulamadaki detaylar ile ilgili bir bakanlık açıklamasının önümüzdeki günlerde geleceğini tahmin ediyoruz.

Tarih:
Hit: 3935
Yazar: sRcN

Taglar: gümrük vergisi tabana vergi yayacağız nefes vergisi


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

sanane tarafından yazıldı. Tarih: 11/Haz/19 16:02
Artık her gelen ürüne vergi+gümrük sunum ücreti kitleyecekler. Damat bey sağolsun....
KaZeM_26 tarafından yazıldı. Tarih: 14/Nis/19 07:55
Bir ara seçim öncesi almaya başlamışlardı fakat şuan yok benim siparislerim geldiğinde merak ediyordum ne isteyecekler acaba diye ama ek ücret talep eden olmadı. İleride ne olur Allah bilir inşallah böyle saçma birşey ortaya çıkartmazlar. Çünkü aldığım bir sürücü kartı 35 dolarken burda aynısı suandan bahsediyorum abartısız 700 TL böyle birşey olamaz.
Atorgani tarafından yazıldı. Tarih: 21/Mar/19 12:01
hadi hep beraber bu ülkede daha nelere vergi konulabileceğini tartışalım :) mesela ben diyorum ki günlük 3 saatten fazla internete bağlı kalan vatandaşlardan internet tüketim vergisi alınsın ekonomi şahlansın
vatandaşımız evinde oturup internet denen şeytan icadı ile zamanını harcamasın parkta bahçede hoş vakit geçirsin
sansar55 tarafından yazıldı. Tarih: 17/Mar/19 03:52
Genelde saticiya 20 dolardan az yaz deniyor.5.50 tl vergide pek etkilemez sanirim.fakat 5-10 tl rünler icin sorun.tr den almak daha mantikli olur
emuxa tarafından yazıldı. Tarih: 17/Mar/19 02:12
Ulan Üretin ki destek çıkalım DP kablo sipariş verdim Türkiyede üretimi yok nasıl kalkındıracaz ekonomiyi ? Ahmet gidip çinden dp kabloyu alıyor 25 tl ye buraya getirip satmaya başlıyor 50 tl ye e hani vergisi üstüne de %18 vergimizi koyuyoruz ne etti ? 9 TL kdv koyuyor ne etti 59 etti e kargosu diyor ahmet kargo için de en düşük tutarı tutuyorum 6 tl ne etti 65TL etti kaça aldı 25 TL ye 65 e ben ahmetten aldım ekonomiyı kalkındırdım çindeki lin amca ürettiği kablo için 25 tl kazandı ve kazıklanan kişi tahmin edin kim oldu :) ama önemli olan vergi ödedik ekonomi kalkınmaya devam ediyor olsun 25 yerinew 65 verdik sağlık olsun :)
watervay tarafından yazıldı. Tarih: 16/Mar/19 00:16
Kendi ülkemizde yabancı olduk. Kendi beceriksizliklerini ota boka vergi koyarak yamamaya çalışan bir hükümet var.