Holografik TV‘de Türk parmağı var

3D'den daha öte bu teknoloji, Türklerle hayat buluyor.

 

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural ve ekibi, hayalet isimli hologram görüntüleri boşluğa yansıtmayı başardı.

 Canlı hücrelerin ve bakterilerin de 3D görüntülenebilmesi için çalışan Onural ve ekibinin 30 yılı aşkın süredir 3D teknolojileri üzerinde durduğu biliniyor.

Önümüzdeki yıl tamamlanacak olan 4.5 milyon avro değerindeki proje için Onural, daha alınacak uzun bir yolun bulunduğunu dile getirdi.

 

Onural sistemin görünümüyle ilgili olarak, "Aynen bilim kurgu filmlerindeki gibi hayalet gibi görüntüler olacak evlerde. Sehpaya benzer bir mekanda TV programları hayalet görüntülerle izlenecek. Bir çeşit ışık oyunu olacak. Bir yönden bakıldığında aynen canlı gibi üç boyut da görülebilecek."

 

Prof. Dr. Onural, holografik televizyon projesinin 2 yıl önce başladığını bildirdi.

Onural konuyla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: "1 yıl sonra tamamlanacak projenin bütçesi 4.5 milyon avro. Projede holografik görüntü çekebilen kameralar, Almanya’daki ortaklar tarafından yapıldı. Bu prototipler oldukça iyi çalışıyor. Araştırmamızda aldığımız sonuçlar, tıbbi amaçlı olarak bakteri ve canlı hücrelerin mikroskobik görüntülerinin çekilmesi ve gösterilmesinde de kullanılacak. Bu yolda da önemli başarılar elde ettik."

Ancak bu heyecan verici çalışmalara rağmen holografik TV'ler son kullanıcıya hemen ulaşacak gibi durmuyor: "Biz daha önceki projedeki bilgi birikimimizi kullanarak, hayalet gibi görüntülerin havaya yazılmasını başardık. Elde ettiğimiz sonuçları dünyanın pek çok bölgesindeki konferanslarda duyurduk ve çok takdir aldık. bu sonuçlar çok yakında saygın bilimsel dergilerde de yayınlanacak. Ancak bu hayalet gibi görüntü veren holografik televizyon için alacak ÇOK yolumuz var."

"Çalışmalarımız optiği, matematiği ve fiziği zor konular. Ancak çalışmalarımızın geldiği aşama bizi tatmin ediyor. Dünyada bu konuda çalışan az sayıdaki merkezlerin arasında önemli bir saygınlığımız var. AB, ayırdığı fonlarla üç boyutlu teknolojiler konusunda geldiği aşamayla Japonlarla kıyasıyla bir mücadeleye başladı."

Kaynak: cnetturkiye
Tarih:
Hit: 2703
Yazar: x-filesYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.