HP Pavilion HDX ile sınırları zorluyor

Dünyanın en büyük PC üreticilerinden HP, yeni ve farklı bir dizüstü bilgisayar ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl, en büyük rakibi Dell'in Alienware'i satın almasına paralel olarak VoodooPC'yi bünyesine katan HP'nin bu sayede yüksek performanslı pc ve dizüstü pazarına hızlı bir giriş yapması uzunca bir süredir bekleniyordu. Firma VoodooPC'nin ince fırça darberlerinin değdiği her halinden belli olan yeni dizüstü bilgisayarı Pavilion HDX rakiplerinin karşısına sıkı bir şekilde çıkmaya hazırlanıyor. "Desktop Replacement" akımının son temsilcisi olan HP Pavilion HDX için emin olun ilk öncelik kesinlikle taşınabilirlik değil. 20.1 inç'lik yüksek çözünürlük ekranı ve 7,5kg'a yaklaşan ağırlığı ile HDX her ne kadar adının sonunda dizüstü bilgisayar ibaresi bulunsa da taşımak isteyeceğiniz en son elektronik aygıtlardan biri olacaktır. Ağırlığı ile adeta fizik kurallarını zorlayan HP Pavilion HDX'in en büyük rakibi olan Dell XPS M2010'dan ise daha hafif olduğunu belirtiliyor. Aslına bakılırsa ağırlığna rağmen HDX için hem bir dizüstü bilgisayar hem bir masaüstü bilgisayar hemde bit HTPC olarak ta kullanılabileceği ifade ediliyor. Ürünün genel özelliklerine geçmeden önce Intel'in kısa bir süre resmen lanse ettiği yeni nesil Centrino platformu olan Santa Rosa'yı esas aldığını da belirtelim.

HP Pavilion HDX'in en dikkat çekici noktalarının başında sahip olduğu devasa ekran gelmekte. 20.1-inç'lik ekran, bugün masaüstü platformlarda kullanılan ekranların ortalama büyüklüklerinin bile üzerindr bir boyuta sahip ki ürünün sahip olduğu aşırı ağırlığın altında da en büyük sebep olarak bu devasa ekran yatıyor. Ayrıca WSXGA+ formundan hazırlanan ve BrightView teknolojisini destekleyen ekran 1680x1050 çözünürlüğünü de desteklemekte. Boyutu ile sınırları zorlayan HDX aynı cömertliğini sistem konfigürasyonunda da gösteriyor. Ürün üzerinde Intel'in şu an için en iddialı mobil işlemcisi olan ve 800MHz'lik fsb değerine sahip 2.4GHz'lik Core 2 Duo T7700 işlemcisi kullanılıyor. Sistem belleğine baktığımızda ise yine iddialı bir durum söz konusu. Zira HDX üzerinde HP tam 4GB'lık DDR-2 667MHz bellek kullanmayı tercih etmiş. Bu noktada belirtelim 32-bit işletim sistemleri ile 4GB bellek kullanılamadığı için HP ürün ile birlikte kullanıcılarına 64-bit'lik Windows Vista Ultimate'i verecek.

HP Pavilion HDX'in güçlü sistem konfigürasyonu yukarı da anlattıklarımızdan ibaret değil doğal olarak. Şaşırtıcı donanımlardan bir diğeri ise depolama tarafında bizi karşılıyor. HDX üzerinde tam 400GB'lık depo alanı kullanıcılara sunulmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi 400GB'lık alan tek bir disk üzerinden sağlanmıyor. HP Pavilion HDX'in karoseri altında 2 adet 200GB'lık 4200rpm dönüş hızına sahip ve SATA veri yolunu kullanan hard disk bulunmakta. 400GB'lık alan birçok kullanıcı için yeterli gelecektir. HP Pavilion HDX'in en büyük sürprizi ise kullandığı grafik çözümünde yatmakta. AMD-ATi'nin hazırladığı ve henüz resmi lasmanı gerçekleşmeyen, yeni nesil DirectX 10 destekli mobil grafik işlemci ailesinin en iddialı modeli olan Mobility Radeon HD 2600 XT ile birlikte gelecek. 128-bit bellek veri yoluna sahip olan ve dahili 256MB GDDR3 belleği bulunan Mobility Radeon HD 2600XT'nin bu noktada en büyük özelliği ise 65nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlemciye sahip olması gösterilebilir. Bu sayede rakip Nvidia'nın yeni duyurduğu GeForce 8000M serisine göre daha iyi termal yapı ve daha düşük güç tüketimini kullanıcılarına sağlayacak gibi.

HP Pavilion HDX çoklu ortam özellikleri ile de dikkatli gözleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ürün üzerinde optik sürücü olarak HD-DVD kapasitesi olan bir çözüm kullanılmış. Yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan HD-DVD formatının desteklenmesi geleceğe yönelik önemli bir destek olarak altı çizilmekte. Ayrıca bu optik sürücü çift katmanlı DVD+-R/RW medyaları da okuyup yazabilme yeteneğine de sahip. HDX'in sahip olduğu çoklu ortam yeteneğini destekleyen bir diğer önemli faktör ise sahip olduğu entegre tv alıcısı. Ürün üzerinde melez olarak tabir ettiğimiz ve HDTV yayınları ile de uyumlu olan ve tv yayınlarını gerçek zamanlı kayıt edebilen entegre tv kartı, 400GB'lık geniş alanı nasıl doldurabilirim diye kara kara düşünenlere de bir noktada cevap vermiş oluyor. Tabii üzerinde durulması gereken bir diğer önemlli nokta ise kasaya entegre edebilen ve birçok fonksiyonu kontrol etmenizi sağlayan özel uzaktan kumanda olsa gerek. Kasa üzerinde özel bir yuvası olan ürünün uzaktan kumandası bu sayede hem HDX'in genel tasarım anlayışını ayrı ve destekleyici bir hava katarken hemde uzaktan kumandanın kullanılmadığı zamanlarda güvende olması sağlanabiliyor. Zira bizim gibi tv yayınlarını saatlerce izleyen ülkelerde "üstüne oturma, çiğneme, düşürme" gibi sebeplerden dolayı en çabuk bozulan donanımların başında genellikle uzaktan kumandalar gelir.

Açıkçası HP Pavilion HDX'in özellikleri saymak ile bitmiyor. Intel'in Santa Rosa platformunu kullanan HDX üzerinde doğal olarak Intel'in Wireless Wi-Fi Link 4965AGN Draft-N kablosuz ağ kartı bulunuyor. Yine bağlantı özellikleri açısından ürünü irdelediğimiz de karşımıza çıkan önemli özelliklerden bir diğeriyse Bluetooh desteği. Ek olarak harici diskler için e-sata portu, ekrana entegre 1,3MP dahili kamera, firewire çıkışı, yüksek çözünürlüklü ses ve görüntü için HDMI çıkışı, 5-in-1 kart okuyucu, parmak izi okuyucu ve 4 adet USB 2.0 portu ürünün özellikler listesini uzatan detaylar olarak dikkat çekiyor. HP, HDX üzerinde yüksek çözünürlüklü görüntü ve DirectX 10 desteğini pekiştirmek adına ses tarafına da ciddi önem vermiş gibi görünüyor. Pavilion HDX üzerinde 4 adet Altec Lansing hoparlör ver bir tane de Triple Bass Reflex teknolojisine sahip entegre subwoofer yer alıyor. Yine önemli noktalardan bir diğer ise dizüstü bilgisayarın sahip olduğu özel ekran mekanizması. Bu sayede HP Pavilion HDX ekranına hareket kabiliyeti de kazandırılmış. Özellikle firm izlerken veya metin tabanlı uygulamarlda ürün ekranını kendizine doğru yakınlaştırabilmeniz de mümkün.

HP'nin özellikle en büyük rakibi Dell'in aynı segmentte yer alan XPS modellerine rakip olarak VoodooPC'nin deneyimleri ışığında geliştirdiği yeni Pavilion HDX'in gün yüzüne çıkan ilk detayları bu şekilde. Gerek tasarım anlayışı gerekse de yüksek performans sağlayan iddialı donanım özellikleri ile dikakt toplayan Pavilion HDX 8.7" x 13.4" x 2.3-inç'lik boyutuları ve yaklaşık 7,5kg'lık ağırlığı ."Desktop Replacement" akımının en yeni üyelerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Detaylarını paylaşmaya çalıştığımız HDX için sıra en önemli noktaya yani fiyata geldi. Ürünün fiyatının giriş modeli için yaklaşık 3000$'dan başlaması beklenirken tam donanımlı versiyonun yaklaşık 4500$'a satılması beklenmekte.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1414
Yazar: BBSYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.