Huawei'den yeni lityum-iyon teknolojisi!

Huawei grafen destekli batarya teknolojisini açıkladı

Huawei’nin dikkatleri üzerine toplamayı başaran yeni lityum-iyon batarya teknolojisinde grafen desteği öne çıkıyor. Bir atom kalınlığındaki karbon materyal olan grafende, her bir atom bal peteği şeklinde sıralanıyor.

En güçlü çelikten bile 100 kat daha güçlü olan grafen, ısı ve elektriği ileten olağanüstü özelliklere sahip ve bu anlamda mükemmel bir ısı kalkanı oluşturabiliyor. Huawei de tam olarak grafenin bu özelliğinden faydalanarak teknolojisini yeni bataryalarına uygulamak niyetinde.

Tanıtılan yeni bataryalar 60 dereceye kadar dayanabiliyor ve bu değer şu anda varolan bataryaların dayandığı ısı limitinden 10 derece fazla. Bu ısı limitine dayanmasının yanı sıra bataryaların ömrünün de normal bir lityum-iyon bataryaya nazaran iki kat daha fazla olduğunun altı çiziliyor.Grafen destekli lityum-iyon bataryalara uygulanan testlerde yüksek sıcaklıktaki bir ortamda şarj ve deşarj uygulamaları yapılmış ve yüksek ısıya ulaşan yeni teknolojili bataryanın normallere göre 5 derece daha soğuk olduğu gözlemlenmiş. Hatta 60 derece sıcaklıkta 2000 kez şarj edilmesine rağmen grafen batarya kapasitesinin yüzde 70’inden fazlası geride kalabiliyor. 60 derece ortamda 200 gün kalınsa da bataryaların kapasitesinden yüzde 13’ünü kaybettiği de bir diğer bilgi.

Normal lityum-iyon bataryaların kapasitesinin 2 ile 3 yıldan sonra kullanılıp kullanılmasa da düşüşe geçtiğini ve bu sürecin özellikle yüksek sıcaklıklarda daha hızlı gerçekleştiğini düşündüğümüzde, grafen destekli bataryaların 60 derece sıcakta tamamen tükenmeden önce 4 yıldan fazla dayanması önemli bir adım gelişme.

Grafen destekli bataryalar ne zaman geliyor?Teknolojisiyle heyecanlandıran grafen destekli bataryaların henüz ticari amaçla akıllı telefonlar için sunulmayacağı belirtiliyor. Öte yandan Huawei, başka bir teknolojisini içeren süper hızlı şarj edilebilir lityum-iyon bataryalarını bu ay sonunda tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni türdeki bataryalar içinse henüz bir tarih aralığı maalesef verilmiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=OceA8Wye71M 

Kaynak: Shiftdelete
Tarih:
Hit: 2904
Yazar: DJ_Alper
( DJ_Alper Kaynaklı )
Taglar: batarya huawei


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

MuTReFT tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ara/16 15:31
taşınabilir Nükleer şart :D
LynXMaSTeR tarafından yazıldı. Tarih: 14/Ara/16 17:34
bunları piyasaya sürmeleri 8-10 yılı bulur.
Ekerci tarafından yazıldı. Tarih: 12/Ara/16 23:24
Fakat bu bataryalar hizli tukeniyor. Cabuk bosalma yapiyorlar. Ustunde halen calisilio. Super sarj da 5dk da %45 e kadar dolduruo.
SpoofU tarafından yazıldı. Tarih: 11/Ara/16 21:36
Çinliler piyasayi sallayacak.