IBM, TV’yi kablodan kurtaracak

IBM, TV yayınını kablosuz şebekeyle kapalı mekanlarda dağıtabilecek yeni bir çip geliştirildiğini duyurdu.

IBM’den yapılan açıklamaya göre, yeni çip HDTV (yüksek çözünürlüklü televizyon) yayınlarını ev içerisinde kablosuz olarak dağıtabildiği gibi, uyuşumlu elektronik cihazları da birbirlerine kablosuz olarak bağlıyor. Madeni para büyüklüğündeki yeni çipte, alıcı, verici ve 2 anten bulunuyor. Çip 60 GHz frekansında çalışıyor ve saniyede 1.000 megabit (1 GB) veri gönderebiliyor.

IBM, yeni çipin gerekli izinlerin alınmasından sonra televizyon ve ev elektroniği üreticilerinin ticari kullanıma sunulacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada yeni çipin plazma veya LCD tipi büyük ekranlı televizyonların “kablo kirliliği yaratmadan duvara asılabileceği” belirtildi. Açıklamaya göre çipin bir diğer özelliği de DVD oynatıcıyla televizyon arasındaki kabloları ortadan kaldırarak, mevcut kablosuz bağlantı teknolojileriyle 2 saat süren film indirme süresini düşürecek olması.

IBM’in yeni çipi, ‘milimetre dalga’ olarak adlandırılan kısa radyo dalgalarıyla çalışıyor. Söz konusu ‘milimetre dalga’ sadece 10 metre’lik bir alanda etkili oluyor; cep telefonları veya kablosuz internet bağlantılarının aksine, duvar ve benzeri engelleyici unsurları aşamıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1211
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.