IBM yeni işlemcisini Türkiyede tanıttı

 

 
Londra'dan sonra Türkiye'de tanıtılan IBM'nin yeni işlemcisi Power6, 4.7GHz'lik hızı ile saniyede 300 GB indirme performansı sunuyor.IBM’nin yeni işlemcisi Power6 Londra'dan sonra Türkiye’de tanıtıldı. 1 milyar dolarlık AR-GE yatırımı ile ortaya çıkan Power 6'nın yapabileceklerinin ölçütünü, iTunes kataloğundaki 5 milyondan fazla şarkıyı 1 dakikada indirebilmesi veriyor. Dünyanın en hızlısı olduğu ileri sürülen Power 6'nın hızı 4.7GHz’ye kadar ulaşıyor. L2 önbelleği 8MB büyüklüğünde olan işlemci üzerinde 790 milyon adet transistör bulunuyor.

Power6’nın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan IBM Sistem P Başkan Yardımcısı Stephen Leonard, Power6’yı sunmaktan büyük heyecan duyduklarını belirterek, bir süre önce Londra’da tanıtımını yaptıkları işlemciyi, Türkiye pazarında da tanıtmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Power6’nın5 yıllık bir çalışma ve yaklaşık 1 milyar dolarlık bir AR-GE yatırımı ile oraya çıktığını bildiren Leonard, 10 yıl önce, gücünü Power işlemcilerden alan bir süper bilgisayarın dünya satranç şampiyonunu yenmeyi başardığında imkansız denilen şeyin mümkün olduğunu, Power işlemcilerin, 10 yıl içinde büyük bir gelişme gösterdiğini ve Power6 işlemcilerinin saniyede 300 GB indirme performanslarıyla kurumlar için daha önceden hayal edilemeyen performansı ulaşılabilir kılacağını söyledi.

Leonard, Power6’nın yüksek performans ve sanallaştırma kapasitesi ile kullanıcıların hızını yüzde 100 artırırken, yüzde 50 enerji tasarrufu sağlaması nedeniyle önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1374
Yazar: rEfLeXYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.