IBMden jet gibi işlemci

Power6'nın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan IBM Sistem P Başkan Yardımcısı Stephen Leonard, Power6'yı sunmaktan dolayı büyük heyecan IBMduyduklarını belirterek, bir süre önce Londra'da tanıtımını yaptıkları işlemciyi, Türkiye pazarında da tanıtmaktan mutlu olduklarını söyledi.

SANİYEDE 300 GB İNDİRİYOR
Bundan 10 yıl önce bir süper bilgisayar dünya satranç şampiyonunu yenmeyi başardığında imkansız denilen şey mümkün olmuştu. O günlerin en hızlı makinesi Deep Blue, gücünü Power işlemcilerden alıyor. Power işlemciler, 10 yıl içinde çok büyük bir gelişme gösterdi. Power6 işlemcileri saniyede 300 GB indirme performanslarıyla kurumlar için daha önceden hayal edilemeyen performansı ulaşılabilir kılacak.''

PERFORMANS YÜZDE 100 ARTIYOR

Power6'nın yüksek performans ve sanallaştırma kapasitesi ile kullanıcıların hızını yüzde 100 artırırken, yüzde 50 enerji tasarrufu sağladığını belirten Leonard, sistemin büyük bir kilometre taşı olduğunu ifade etti. Toplantıya IBM'in Türkiye'deki çözüm ortaklarının yanı sıra çeşitli sektörlerden müşterileri de katıldı.

8 MB ÖNBELLEK
Verilen bilgiye göre IBM'nin 65 nanometre teknolojisiyle ürettiği Power6'nın üzerinde 790 milyon transistör bulunuyor. Laboratuvar ortamında 5GHz'lik hızı da aşabilen çift çekirdekli Power6 işlemcileri, çekirdek başına 8 MB ön belleğe sahip bulunuyor.
Kaynak: internethaber
Tarih:
Hit: 1994
Yazar: DJ_AlperYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.