ICANN yeni alan adı ‘.tel’i kabul etti

Yeni alan adı ‘.tel’ sayesinde kullanıcılar, tüm iletişim araçlarını tek siteden yönetecek ve internette geçerli tek bir ‘erişim numarası’ sahibi olacak.

İnternetin denetimini yapan bağımsız kuruluş ICANN, ‘.tel’ alan adının kabul edildiğini açıkladı. Yeni alan adı sayesinde, artık kurumlar ve bireyler internette VoIP, SMS, e-posta ve anında mesaj gibi iletişim araçlarını toptan kapsayan bir erişim numarası sahibi olacak.

Yeni alan adı sayesinde, kullanıcılar diğer kullanıcılarla internette, internet telefonu (VoIP), e-posta veya SMS yoluyla görüşme yapabilecek ve bu görüşmeler için internette sabit telefon numaraları olacak. Yeni alan adı, kullanıcıların birbirleriyle VoIP, SMS, e-posta ve anında mesaj arasında hangi araç uygunsa onunla iletişim kurmasını sağlayacak.

Yeni alan adını öneren telekomünikasyon şirketi Telnic’in CEO’su Kaşayar Mahdavi, ‘.tel’ alan adının mevcut internet kullanımını bir telekomünikasyon aracına dönüştüreceğini ifade etti.

KULLANICILARA TEK ERİŞİM NUMARASI

Telnic’ten yapılan açıklamada, “Artık kullanıcılar telefon numaralarını, uzun VoIP numaralarını, anında mesaj kimliklerini ezberlemek zorunda kalmayacak. DNS teknolojisi sayesinde, ‘.tel’ alan adı kullanıcılara internette sürekli erişilebilir bir kimlik sunacak.” denildi.

Telnic, 2007 yılından itibaren ‘.tel’ alan adını dağıtmaya başlayacak. Şirket, alan adını 2000 yılında ICANN’e önermişti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1612
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.