İlk Bilgisayar Virüsü 25 Yaşında

firüs

Bundan 25 yıl önce ilk bilgisayar virüsü Macintosh’ları etkilemişti. 1982 yılında aldığı Apple II ile arkadaşlarına yılbaşı sürprizi yapmak isteyen Richard Skrenta ilk virüsün tohumlarını atmış oldu. Bir oyun içine yerleştirdiği zararlı kodu, Apple DOS 3.3 altında çalışan sistemlere zarar vermek için kullanan programcı virüsün yayılmasını floppy disklerle sağlamış. Oyunun virüsten etkilenmesi ise 50. defa çalıştırıldığında ekranın oyun yerine siyahla kaplanması ve “Elk Cloner” virüsünün bütün sistemlere bulaşacağını anlatan bir kaç dizenin ekrana çıkması şeklindeydi.

İlk PC virüsü ise dört yıl sonra, 1986′da Basit ve Amjad Farooq Alvi adlarında Pakistanlı iki kardeş tarafından oluşturuldu. İlk ticari antivirüs paketi “Dr. Solomon’s Anti-Virus Toolkit” ise 1988 sonbaharında Briton Alan Solomon tarafından çıkartıldı

Geçen 25 yılda, adaşı sağlık virüsleri gibi formdan forma girerek güçlenen ve internetin evlere girmesiyle daha da tehlikeli boyutlara gelen bilgisayar virüsleri akıllı telefonların çıkmasıyla cebe de bulaşmıştı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2170
Yazar: yolbulucuYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.