İlk PlayStation 1 Prototipi

Nintendo ve Sony oyun konsolu pazarında her zaman birbirlerine rakip değillerdi. Bu iki teknoloji devi 1980'lerin sonunda PlayStation oyun konsolu için ortak bir çalışma yürütmeye karar vermişlerdi. Bu cihaz SNES kartuş yuvası ve CD sürücüsü ile donatılmış ilk oyun konsolu olacaktı ancak proje çökünce cihaz üretim aşamasına giremedi.

Nintendo, ürünün açıklanmasına kısa bir süre kala bazı endişelerinden dolayı cihazı sonlandırma kararı aldı. Şirket daha sonra Sony'den habersiz olarak Philips'le yeni bir ortaklığa girmeye kalkıştı. Buna göre SNES için yine aynı şekilde CD tabanlı bir konsol geliştirilecekti. Sony doğal olarak bu durumdan hiç memnun olmadı. Çünkü son aşamaya getirdikleri proje için yaklaşık 200 adet prototip bile üretilmişti.

Nintendo'nun Philips'le olan ortaklığı da bir süre sonra sona erdi ve yine planlanan konsol üretilemedi. Ancak Philips daha sonra CD-i olarak duyurulan yeni bir oyun konsolu üretti.

Tüm bunlar olurken Sony ise hukuk mücadelesini sürdürmeyi devam ediyordu. Şirket sonunda mahkeme kararıyla PlayStation üretmek için hak kazandı. Böylece 1994 yılında tarihin en büyüleyici oyun konsolu PlayStation piyasaya sürülmüş oldu.

Ninetendo ve Sony işbirliği ile üretim aşamasına getirilmiş 'Play Station' oyun konsolunun ilk görüntüleri ise tam 25 yıl sonra ortaya çıktı.

Reddit platformuna kayıtlı bir kullanıcı, babasının Nintendo'da çalıştığı dönemde eve getirdiği kutunun içinden, oyun konsolunun bir prototipinin çıktığını söyleyerek görüntüleri internet kullanıcıları ile paylaştı. Görüntüler, Sony ve Nintendo'nun sonuçsuz kalan ortaklığı düşünüldüğünde son derece gerçekçi gibi görünüyor,

 Kaynak: Emulasyonturkiye
Tarih:
Hit: 3339
Yazar: Robinson_Crusoe

Taglar: playstation i̇lk 1 prototipi


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

emuxa tarafından yazıldı. Tarih: 03/Ağu/15 19:44
Playstation degil o nintendo bende evde bir yerlerde yatıyor hala 3 dene de kaseti var Süper mario
pesimistzombie tarafından yazıldı. Tarih: 30/Tem/15 03:48
Sahte olduğu ortaya çıktıydı eski bir haber bu
essad tarafından yazıldı. Tarih: 27/Tem/15 21:37
nerdeeenn nereye...
Florenzi tarafından yazıldı. Tarih: 27/Tem/15 18:18
Bildigin Nintendo Game Boy konsolu.
Bosluk tarafından yazıldı. Tarih: 27/Tem/15 15:01
x in yerini niye değiştirmişler acaba