İngiltere’de 17 bin atom bombalık plütonyum

İngiliz bilim enstitüsü Royal Society, İngiltere’nin, II. Dünya Savaşı’nın sonunda ABD tarafından Japonya’nın Nagasaki kentine atılan atom bombasından 17 bin tane yapılabilecek miktar olan 100 tondan fazla plütonyum biriktirdiği uyarısında bulundu.

LONDRA - Enstitünün “İngiltere’nin ayrılmış plütonyumları için strateji seçenekleri” konulu raporunda, son on yılda ikiye katlanan bu zehirli stokun çoğunlukla, ülkenin enerji santrallerinden çıkan kullanılmış uranyumun yeniden işlenmesi sonucu biriktiği belirtilerek, var olan sözleşmeler sone erdikten sonra artık daha fazla plütonyum ayırma işlemi yapılmaması gerektiği kaydedildi. 

Bilim enstitüsünün raporunu hazırlayanlardan Geoffrey Boulton, Nagasaki’yi mahveden bombanın yapımında sadece 6 kilogramdan biraz fazla plütonyum kullanıldığını belirterek, “Bu çok tehlikeli maddenin yanlış ellere geçmemesini sağlamak için tedbirler almalıyız” dedi.

Enstitü, en güvenlisinin, daha radyoaktif de olsa reaktörden çıkan kullanılmış uranyumun, yeniden işlenmemesi olduğunu kaydetti. Raporda, “kullanılmış yakıtın daha radyoaktif olduğu ve bu yüzden kullanılmasının plütonyumdan daha zor olduğu ve nükleer silahlarda kullanımının ilk önce yeniden işlenmesi gerektiğinden daha güç olduğu” ifade edildi.

Nükleer silahlarda ve nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanılan önemli bir uranyum ötesi element olan ve bilinen en radyotoksik maddelerden biri olan plütonyum, nükleer santrallerde kullanılmış uranyumun yeniden kullanım için yeniden işlenmesiyle elde ediliyor. 

 

 

Kaynak: ntvmsnbc
Tarih:
Hit: 1518
Yazar: VisualBoyYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.