intel den mobil teknoloji

Son IDF'te (Intel Developer Forum) Intel Core 2 Duo işlemci, Mobile Intel 965 Express yonga seti, Intel Next-Gen Wireless-N Network Connection, Intel 82566MM ve 82566MC Gigabit Network Connection ve Intel Turbo hafıza'dan oluşan Santa Rosa kod adlı işlemci teknolojisi tanıtıldı. Intel Turbo hafıza özelliği dizüstü bilgisayarın bekleme (hibernation) konumundan çalışmaya geçme zamanını kısaltıyor. Bu zamanın kısalmasıyla üretkenlik artıyor ve güç tüketimi azalıyor.

Minik dizüstü bilgisayarlar için
2008
'in ilk yarısında Intel'in yeni 45nm Hi-k çift çekirdekli mobil işlemcisi "Penryn" ile yenileneceği duyurulan Santa Rosa, daha sonra Intel'in "Montevina" işlemci teknolojisini ile performans ve enerji verimliliği artırılarak piyasaya sürülecek. Yaklaşık %40 daha küçük bileşenlerden oluşan Montevina, küçük boyutlardaki dizüstüler için ideal bir ürün.

Intel, ilk kez Montevina dizüstülerde, kullanıcıların dünyadaki Wi-Fi ve WiMAX şebekelerine bağlanmasını sağlayacak olan Wi-Fi/WiMAX çözümünü sunacak. Mobil WiMAX, diğer kablosuz geniş bant teknolojilere kıyasla yüksek megabitli hız, daha fazla kullanım hacmi, yüksek tanımlı video, müzik, fotoğraf ve büyük gibi ulaşmak istedikleri dosyalara daha geniş bir erişim mesafesi sağlar.

Mobilite'de yenilik
Intel'in MIC (Mobile Internet Devices) ve UMPC (Ultra-Mobil Bilgisayar) için üretilen Ultra Mobile Platform 2007 ürününü tanıtan Intel'in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ultra Mobilite Grubu Genel Müdürü Anand Chandrasekher, Intel'in yol haritasındaki enerji gereksinimini önemli ölçüde azaltacak yenilikçi teknolojilerin altını çizerek, kişisel kablosuz internetin evrimi ve Intel'in MIC ve UMPC için işbirliği yaptığı önde gelen sektör oyuncularından bahsetti.

Chandrasekher şöyle konuştu: "Bugün insanlar kişisel bir kablosuz internet deneyimi beklentisi içerisinde; Intel Ultra Mobile Platform 2007, bir masaüstü bilgisayar ile yapılabileceklerini, küçük bir avuç içi cihazında yapabilme esnekliği ile birleştirerek bu beklentiyi karşılayabilecek. Ve bu noktada durmadan yolumuza devam edeceğiz. Intel, 2008'de 45nm düşük güç tüketimli mikro mimariye dayalı tamamen yeni bir platform sunacak. Bu platform kullanıcıların kişisel kablosuz internet cihazlarını ceplerinde taşıyabilmelerini sağlayacak."

Intel A100 ve A110 işlemci, Intel 945GU Express Chipset ve Intel ICH7U I/O Controller Hub temelli Ultra Mobile Platform 2007 sistemleri, yaz boyunca Aigo, Asus, Fujitsu, Haier, HTC ve Samsung tarafından satışa sunulacak.

45nm High-k teknoloji
Intel'in ultra-mobil, mobil, masaüstü, dizüstü, iş istasyonu ve sunucu segmentleri için tasarladığı yeni nesil işlemciler, şirketin lider 45nm silikon işlem teknolojisine dayalı olacak. Bu teknoloji devrimsel nitelikteki High-k metal geçit (gate) transistörlerini kullanarak verimli enerji tüketiminde yeni bir çağ açıyor.

Intel Kıdemli Çalışanı (Senior Fellow) Mark Bohr, MIC'ler ve UMPC'ler için tasarlanmış 45nm Hi-k düşük güç tüketimli mikro mimari tabanlı Silverthorne işlemcilerin üretildiğini belirtti. Böylece Silverthorne, 45nm Hi-k Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad ve Intel Xeon işlemci ailesine katıldı.

Intel bugün değişik geliştirme aşamalarında olan 15'ten fazla farklı 45nm Hi-k ürün tasarıma sahip. Yıl sonuna kadar Intel'in iki 45nm imalat fabrikaları üretimde olacak, 2008'in ikinci yarısına kadar ise dört tanesi üretimde olmuş olacak.

Kaynak: sdn
Tarih:
Hit: 1578
Yazar: mataramasukoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.