Intel, dört çekirdeklisini hazırlıyor

Intel’den yüksek kademeli bir yönetici tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük işlemci üreticisi 2007 yılında dört çekirdekli işlemcilerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Açıklamada ayrıca, Intel olarak bul yıl 60 milyon çift çekirdekli işlemci satmayı hedefledikleri belirtildi.

Intel tarafından tasarlanmakta olan ve 2007 gibi piyasaya sürülmesi planlanan Clovertown isimli yeni yonga, dört çekirdekten oluşuyor. Yani, dört işlemci tek bir gövdede yer alıyor. Geçen sene işlemci piyasasına giren AMD ve Intel markalı çift çekirdekli işlemciler, tek çekirdeklilere göre daha az güç ile birden fazla uygulamayı daha hızlı bir şekilde çalıştırabiliyor. Dört çekirdekliler ise çok çekirdek mimarisinin potansiyelini bir adım ileri taşıyor.

 

İşlemci piyasasında birbiriyle ağır bir rekabet içinde olan ve hatta davalık olan  Intel ile AMD, piyasaya ardı ardına çift çekirdekli işlemciler sürüyor. AMD’nin çift çekirdek atağında büyük bir başarı elde etmesi, şirkete Intel’den ciddi oranda pazar payı kazanmasını sağladı. Intel’in bu pazar kaybı özellikle sunucu piyasasında gelişti.

 

Çeşitli araştırmalara göre, son zamanlarda AMD ile Intel arasındaki rekabet giderek hız kazandı. AMD, Intel’e karşı son yıllardaki en büyük atılımını gerçekleştirerek 40 yıla yaklaşan bir tarihe sahip dev işlemci üreticisinden ciddi oranda pazar payı kazandı. Son araştırmalar, PC piyasasının yüzde 85’ini elinde tutan Intel’in sunucu piyasasındaki Pazar payı yüzde 75’lere kadar geriledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2121
Yazar: isoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.