Intel, Turk yazilimcilari 64-bit'e gecise cagiriyor

Tüm masaüstü ve sunucu işlemcilerinde 64-bit mimariye geçişi tamamlayan Intel, Türkiye’deki yazılım geliştirici firmaları, uygulama ve yazılımlarını 64-bit mimariye uyarlamaya çağırdı.

Intel EMEA Bölgesi Yazılım ve Çözümler Grubu Direktörü David Ryan yerel yazılım geliştiricilerin uygulamalarını ve yazılımlarını Intel tabanlı 64-bit platformlarına geçişini sağlayabilmeleri için sunacağı destekleri, yazılım geliştiricilerin kullanabileceği Intel yazılım araçlarını ve 64-bit platformlarını tüm yönleriyle anlattı.

Intel, 13 Temmuz Çarşamba günü Microsoft* ve HP* ile birlikte Türkiye’deki yazılım firmalarına, uygulama ve yazılımlarını 64-bit teknolojisine uyarlamaları konusunda bir seminer verdi. Intel EMEA Bölgesi Yazılım ve Çözümler Grubu Direktörü David Ryan’ın katılımıyla düzenlenen seminere 30 firmadan 60 yetkili katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Ryan, 64-bit’e geçiş için gereken destekleri, Intel yazılım araçlarını ve 64-bit platformlarını anlattı.

2005 senesinin ilk üç ayında sevk edilen Intel® Xeon™ işlemcilerin %80’den fazlası 64bit bellek adresleme özelliğine sahip. 2005 yılının sonunda bu oranın %100 olması bekleniyor. Uluslarası Pazar araştırma firması IDC’ye* göre bu oran Türkiye’de 2005 sonunda %50’ye ulaşacak. ‘64-bit platformlar, neden şimdi?’ konulu açılış konuşmasında David Ryan şöyle belirtti: ‘’Intel tabanlı 64bit mimariye dayalı sunucu ve istemciler pazarda yerini aldı. Yazılım geliştiriciler 64bit’e geçiş yaparak bu mimarinin getirdiği yüksek performans ve yeni özelliklerden faydalanabilir ve bu sayede rekabetçi avantaj yaratabilirler.’’ Ryan, Intel’in 64bit’e geçişte yazılım geliştiricilere destek olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “64-bit de dahil olmak üzere araçlarımız geliştiricilere mimari ve işletim sistemleri konusunda destek sağlıyor. Amacımız yazılım geliştiricilerin her bir Intel platformundan en iyi performansı elde edebilmeleri için gerekli bilgi ve uzmanlığa erişmelerine yardımcı olmak.”

Intel, 64-bit teknolojisine sahip iki platforma dikkat çekiyor:

1. Intel® Itanium® 2 işlemci ailesi; ölçeklenebilirlik, performans, paralellik ve gerçekçilik açısından en iyi 64-bit platformunu sağlıyor.

2. Intel® EM64T’ye sahip Intel® Xeon™ işlemci, 64-bit uygulaması için IA-32 mimarisini genişletiyor ve 64-bit hafızanın kullanımını sağlıyor.  

Intel, Yazılım Geliştiricilerle Elele

Intel Yazılım ve Çözümler Grubu (Software and Solutions Group - SSG), Intel’in az bilinen ama çok önemli bir grubu. SSG dünya çapında 2500’den fazla çalışanıyla yazılım şirketlerinin yenilikçi Intel platformlarından faydalanarak işlerini büyütmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. SSG yazılım geliştiricilere yeni platformlara geçiş için teknik destek sağlamanın yanı sıra yazılım ürünlerini tanıtmaları için pek çok pazarlama fırsatı da yaratıyor. SSG’nin yazılım firmalarına sunduğu başlıca fırsatlar şunlar:

- Intel Software Network (ISN): Bu program yazılım geliştirme ürünlerini, araçlarnı, eğitimleri, ve uzman tavsiyelerini kapsıyor. Yazılım geliştiricilerin yeni Intel platformlarına dayalı uygulamalarını pazara daha da hızlı getirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Programa www.intel.com/software adresinden ücretsiz olarak kaydolunabiliyor.

- Intel® Yazılım Araçları: Intel Compilers, Intel V-TuneTM Performance Analyser, Intel Threading Tools, Intel Performance Libraries and Intel Cluster Tools gibi araçları kapsıyor. Geçtiğimiz ay duyurulan Intel® Compilers 9.0 versiyonu yazılım geliştiricilerin çoklu çekirdekli platformlar ve 64bit mimari üzerindeki uygulamalardan en yüksek performansı elde etmeye yardımcı olmayı amaçlıyor

Intel Hakkında

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi olan Intel, bilgisayar, ağ ve iletişim ürünleri alanının önde gelen üreticilerindendir. Intel hakkında ek bilgilere www.intel.com/pressroom ve www.intel.com.tr/pressroom  adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Intel, Xeon ve Itanium Intel Corporation ve onun şirketlerinin ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli markalarıdır.

Intel® EM64T, bu özelliği destekleyen bir işlemciye, yonga setine, BIOS’a, işletim sistemine, cihaz sürücülerine ve uygulamalara sahip bir bilgisayar sistemi gerektirir. İşlemci, bir Intel EM64T özellikli BIOS olmaksızın çalışmayacaktır (32-bit işlemler de dahil). Performans, donanım ve yazılım konfigürasyonuna doğru değişir. Hangi işlemcilerin Intel EM64T’yi desteklediğini de içeren daha detaylı bilgiler için www.intel.com/info/em64t adresine bakın veya sistem üreticinize danışın.

* Diğer isim ve markaların hakları sahiplerine aittir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1465
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.