İnternet Reklamcılığı

Geleneksel reklam mecraları, özellikle internetin bir reklam mecrası olarak giderek artan yükselişinden ciddi endişe duymaya başladılar. Bu yeni yetme rakiplerine her geçen gün pazar paylarının bir bölümünü kaptırmanın telaşı ve paniğini yaşıyorlar. Çünkü internet, önemli bir reklam mecrası olarak son birkaç yılda büyük bir başarı yakaladı.


Özellikle evlerdeki PC sayısındaki artış ve bununla paralel olarak gelişen web siteleri, anlık güncellenen haber kanalları, referans, eğlence ve bilgi portalları bu mecraya olan ilgiyi bir hayli arttırdı. Bir de bütün bunlara ek olarak gelişen elektronik posta teknolojisi ve bilgisayar kullanıcıları arasında Online iletişim sağlayan Skype, Messenger ve ICQ gibi programları sayarsak günlük yaşamın vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Neredeyse bilgisayar kullanıcılarının internete girmeden geçirdikleri bir günleri bile yok.

İnternet o kadar benimsendi ki; artık günümüzde sıradan bir bilgisayar kullanıcısı bile günde en az 3-4 saatini internette geçiriyor. Durum böyle olunca da geleneksel reklamcılığın tahtı ciddi ölçüde sallanmaya başlıyor. Çünkü karşısında toplumun çok büyük bir kısmı tarafından tamamen benimsenen bir mecra var. Aslında internet reklamcılığının böylesine yüksek bir hızla yükselişindeki en önemli neden karşılıklı etkileşmeye tamamen açık olmasından kaynaklanıyor. İnternet kullanıcıları, internette sörf yaparken gezdikleri bir sitedeki bir habere ya da reklama anında tepki verebilme olasılığına sahipler. İnternet ortamında Online kampanyaları diğer reklam mecralarındaki benzerlerinden ayıran en önemli özellik; kampanyanın geri dönüşlerinin ölçümlenebilir ve istenildiği an müşteri tarafından raporlanabilir olmasıdır. Web ortamında yürütülen bu raporlamalar sayesinde, müşteri reklamının kaç kere gösterildiğini ve kaç defa tıklandığını istediği an görebilir. Hatta gelişmiş bazı raporlama programları kullanılarak ziyaretçinin siteye hangi saatte ve hangi coğrafyadan geldiği, sitede ne kadar kaldığı kaç sayfa ziyaret ettiği ve IP numarası gibi daha birçok bilgiye erişmek mümkündür.

Dünyanın en büyük arama motoru olarak kabul edilen Google daha şimdiden elde ettiği reklam gelirleriyle dünyadaki birçok Global TV kanalı ile yarışabileceğini gösterdi. Tek geliri internet reklamı olan Google’ın bugünkü değerinin yaklaşık 80 milyar Dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de durum biraz daha farklı. İnternet reklam pastası şu anda bütün pastadan çok küçük bir pay almasına rağmen her yıl oranını katlayarak büyütüyor. ADSL’in yaygınlaşmasıyla 2005 yılında internet reklamının değeri daha da artarak yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme yakalayacak gibi görünüyor. Diğer mecralara göre oldukça ekonomik olan internet özellikle marka olma yolundaki firmalar için büyük bir alternatif medya olma özelliğini koruyor.

Yazımı Eflatun’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. "Küçük işlere gereğinden fazla önem verenler elinden büyük işler gelmeyenlerdir."

Aykut ALTINDAĞ
www.maxionline.net Proje Yöneticisi
aykut@maxionline.net

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1355
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.