İnternette hız rekoru kırıldı

Tokyo Üniversitesi'nde araştırmacılar hız rekorunu kırdılar; saniyede 9.08 gigabit veri aktarımı.

Tokyo Üniversitesi'nde çalışmalarda bulunan bir grup araştırmacı iki günde iki kez internette hız rekoru kırdılar. Yüksek hıza imkan tanıyan Internet2 ağında önce saniyede 7.67 gigabit'lik veri aktarımını standart iletişim protokolleri kullanarak gerçekleştiren araştırmacılar ertesi gün protokolleri değiştirip 32.000 km'lik bir yol üzerinde saniyede 9.08 gigabit veri aktarmayı başardılar. Kurallara göre elde edilen sonuçların rekor sayılabilmesi için %10'luk bir artış sergilenmesi gerekiyor.

Buna karşın Internet2 konsorsiyumu yeni ağın kapasitesinin 100 Gbps hızında olmasını planlıyor. Bunun anlamı da Matrix'in yüksek kalitedeki sürümünün birkaç saniye içerisinde aktarılması demek. Mevcut Internet2 üzerinde bu işlem yarım dakika civarında, şu an kullandığımız internet üzerinde ise geniş bant bir bağlantıda ortalama iki gün civarında zaman alıyor.

Araştırmacılar rekor çalışmaları için IPv6 olarak bilinen yeni bir adresleme sistemi kullanıyorlar. Internet2 projesi aralarında 200'den fazla Amerikan üniversitesinin de yer aldığı, çeşitli şirketler, kurum ve kuruluşların katılımıyla sürdürülüyor.

Tarih:
Hit: 1564
Yazar: KaptaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.