İnternette ZOTOB salgını

Microsoft Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarları etkileyen yeni bir virüs ABD ve Almanya’da hızla yayılıyor.

Windows işletim sistemleri üzerinde çalılşan bilgisayarlara bulaşan ZOTOB virüsü, bir kopyasını Windows sistem dosyasının içine BOTZOR.EXE adıyla bırakıyor ve sistemin “host dosyası”nı değiştirerek, enfekte olan bilgisayarın internet üzerinden yardım almasına engel oluyor.

ZOTOB virüsü, Windows 95, 98, ME, NE, 2000 ve XP platformlarındaki güvenlik açıklarını kullanarak bulaştığı bilgisayarların, korsanlar tarafından uzaktan erişilmesine neden oluyor. Japonya merkezli Trend Micro internet güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamada geçen hafta içerisinde ABD ve Almanya’da yüzlerce vakaya rastlandığı belirtilerek “Pek çok kullanıcı yeni açıklanan bu açığın farkında olmadığı için gerekli yamayı henüz yüklemiş değil, bu nedenle WORM_ZOTOMB solucanın daha da yayılmasını bekliyor” denildi.

Virüs ayrıca sohbet sunucularına bağlanarak bilgisayar korsanlarına uzaktan erişim yetkisi de veriyor. Korsanlar bu yetkiyle ele geçirdikleri bilgisayarı kullanarak ağ üzerindeki güvenlik yamaları yenilenmemiş diğer bilgisayarlara saldırıyorlar.

MİCROSOFT YAMASINI ÇIKARMIŞTI

ZOTOB adı verilen virüs, Microsoft’un Windows yazılımında, bir tanesi saldırılan bilgisayarın tüm kontrolünü ele geçirmeyi mümkün kılan 3 “kritik” açık bulduğunu açıklamasından kısa süre sonra yayılmaya başladı.

Geçen salı günü Microsoft aylık güvenlik bülteni içerisinde, güvenlik açıklarını kapamak için yeni yamalar çıkarmıştı. Bu yamalar Windows işletim sistemi ve Internet Exploere tarayıcısının güvenlik seviyelerini artırır özellikler taşıyordu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2128
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.