Japonya, süper bilgisayar yarışında iddialı

Japonya'nın teknoloji bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruya göre, ülke, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını geliştirmede karalı. Açıklamaya göre, inşa edilecek bilgisayar, dünyanın en hızlı bilgisayarından 73 kat daha hızlı olacak.


Japonya'nın her şey yolunda giderse 2010 yılına kadar tamamlamayı düşündüğü süper bilgisayar için 80 ile 100 milyar yen (yaklaşık 900 milyon dolar) arasında bir para harcanacak. Eğitim, Kültür, Spor  ve Bilim ve Teknoloji bakanlıklarının desteklediği proje sonucunda ortaya çıkacak olan bilgisayarın işlem kapasitesi saniyede 10 petaflop (saniyede 10 kat trilyon kayan nokta işlemi) olacak.

Şu an dünyanın en hızlısı olan IBM'in Blue Gene/L süper bilgisayarının saniyedeki işlem kapasitesi 136.8 teraflop (saniyede 136.8 trilyon kayan nokta işlemi). Bu rakama göre Japonya'nın inşa edeceği süper bilgisayar yaklaşık olarak 70 kat daha hızlı olacak. Fakat pek çok otoriteye göre 5 yıl uzun bir süre ve bu sürede diğer ülkeler de çok daha hızlı süper bilgisayarlar üretecek.

Japonya'nın en hızlı süper bilgisayarı olan Earth Simulator, 35.9 teraflop'luk hızıyla Eylül 2004'e kadar dünyanın en hızlı bilgisayarı olma unvanını taşıdı. Fakat Earth Simulator, şu anki en hızlı bilgisayarlar listesinde 4. sırada bulunuyor.

Süper bilgisayarlar araştırmacılar için canlandırma deneylerinde büyük avantajlar sağlıyor. Bu tür deneyler arasında; yeni ilaçların geliştirilmesi, galaksilerin oluşumlarının canlandırılması ve fırtınaların yönlerinin hesaplanması gibi yüksek miktarda bilgisayar gücüne ihtiyaç duyan projeler yer alıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1466
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.