Java eklentileri için ölüm fermanı verildi

 

Yalın internet deneyimi son 5 yılın en önemli konularından. Özellikle işin içine mobil cihazların dahil olması, bu noktadaki etkiyi daha güçlü bir hale getirdi. Flash ile birlikte bir dönem web tarayıcıların olmazsa olmazlarından olan Java eklentilerinin çalıştırılabilmesini sağlayan destek için Oracle yeni bir karar verdi.

 

Bir çok web tarayıcının Java eklentilerinin çalıştırılabilmesine olanak sağlayan destekten vazgeçtiğini açıklaması ve yenilenen tarayıcıların yalın bir web deneyimi adına bu konudan tamamen vazgeçmesi işin seyrini değiştirdi. Oracle da JDK 9 ile Java eklenti desteğini kaldıracak. Bunun neticesinde de Oracle JDK ve JRE içinden bu teknoloji silinmiş olacak. Son hamlede ise Java SE içinden eklenti desteği kalkacak.

 

Geliştiricileri yenilikçi bir teknoloji olarak ifade ettiği Java Web Start’a yönlendiren Oracle, tarayıcıdan tek tıklama ile çalışabilen ve bir eklentiye ihtiyaç duymayan uygulamalar hazırlanabilmesine imkan tanıyor. Oracle’ın Java Web Start örneklerinin bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Her ne kadar Oracle bu odakta bir çaba içerisinde de olsa modern teknolojiler ve özellikle de javascript temelli "single page application"ların etkinliği Oracle'ın etkin olabileceği alanı ciddi anlamda daraltıyor.

 

Kaynak: DonanımHaber
Tarih:
Hit: 3374
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: java oracle flash eklenti jdk jre


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Th3Ultra tarafından yazıldı. Tarih: 27/Şub/16 13:06
Örneklerin bulunduğu sayfadaki tablo yapısı beni benden aldı.
whoobay tarafından yazıldı. Tarih: 17/Şub/16 22:48
Taracılarda zaten JRE doğru dürüst çalışmıyordu, yavaş ve stabil olmadığı çok durumlar oluyordu.
Roark tarafından yazıldı. Tarih: 05/Şub/16 21:05
@JPriest değerli yorumun için teşekkür ederim , fakat bitmeyecek bir dil yoktur kanımca tamam su anda en büyük gelisme gösteren java olabilir lakin bugun en baba diye tabir edilen c ve türevleri de elbet birgün bitecek sebebi ise sürekli yeni teknolojiler yazılımların gelismesi diye düsünüyorum? bugun bir yazılımcı java bilen biri en kötü sartlarda 4binlira ve üstü para kazanır diyor.
Su anda java'yı cok övüyorlar yani
JPriest tarafından yazıldı. Tarih: 05/Şub/16 11:51
@Roark Java'nın eklenti desteğini çekmesi demek asla Java'nın bitiyor olacağını göstermez. Tarayıcılarda görünen Java, Java'nın kullanım alanları arasında %1'lik bile paya sahip değil. Java her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Elbet bir gün bitecek ama önümüzdeki 10 sene için ölmeyecekmiş gibi düşünebilirsin.
Roark tarafından yazıldı. Tarih: 04/Şub/16 17:13
Yani java bitiyor mu ?