Jobs, bunu 5 yıl önce görmüştü!

Apple TV'nin başında kara bulutlar dolaşırken, Jobs'un yıllar önce söyledikleri akla geliyor!

Önümüzdeki Worldwide Developer Conference etkinliğinde yeni bir Apple TV'nin ortaya çıkması beklenmiyor. Ve bu durum, kimseyi şaşırtmıyor.

Steve Jobs, bundan beş yıl önce, set-üstü kutu ve iddia edilen streaming hizmetinin ertelenmesinden çok daha önce, televizyon endüstrisi ile yaşadığı sorunu açıklamaktaydı. Steve Jobs'un 2010 yılındaki AllThingsD konferansında kurduğu cümle şu şekildeydi: "Bu, bir teknoloji problemi değil, bir vizyon problemi değil, bu tamamen marketin problemi."

Görünene göre, Apple TV'nin gecikmesindeki asıl problem yongaların üretiminden ziyade gerekli anlaşmaların yapılması ile ilgili gibi duruyor. Bütün işaretlerin gösterdiğine göre, televizyon içeriği üreticileri Apple'ın üyelik tabanlı TV akışı hizmetini zorlamaktalar. Öyle ki, Time Warner'ın bilinçli olarak konuşmaları yıllar boyunca beklettiği söylenmekte.

Canlı, yerel kanalları yayınlamak, şu anda Apple TV'nin beklenen bir özelliği ve görünene göre daha önce de durum böyleydi. Ancak sorunlar her zaman bulunmaktaydı ve küresellerdi. Jobs'un belirttiği üzere bir set-üstü kutuyu Birleşik Krallık'a ve Avustralya'ya taşımak, bir telefon yapmak kadar kolay değil.

Jobs'un 2010'da söylediğine göre, ABD için ürettiğiniz bir telefonun GSM standardı diğer bütün ülkeler için de aynı değil. Her ülkenin farklı standartları ve farklı hükumet onayları bulunuyor. "Her şey çok parçalanmış durumda."

Apple, televizyon izleme deneyimini modernize etmek istediğini göstermiş durumda ancak Hollywood ve kablo operatörleri tarafından her zaman engelleniyor.

Jobs'un konu hakkındaki diğer açıklamaları şu şekilde olmuştu: "Televizyon endüstrisi, herkese bir set-üstü kutu veren, temel olarak finanse edilmiş bir iş modeline sahip ve bu da sektör içerisindeki yenilikleri büyük oranda engelliyor... TiVo'ya sorun, Roku'ya sorun, bize sorun, birkaç ay içerisinde Google'a sorun... Bunun değişmesi için tek yöntem sıfırdan başlamanızdır, kutuyu parçalayıp, yeniden tasarlayıp, kullanıcıya bunu satın almayı isteyecekleri bir şekilde sunun. Ancak şu anda bunu gerçekleştirmenin bir yolu bulunmuyor."

 

Kaynak: chip.com.tr
Tarih:
Hit: 2763
Yazar: dhmm
( dhmm Kaynaklı )


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

0x656e tarafından yazıldı. Tarih: 11/Haz/15 14:29
Dünyada ülkemiz gibi hırsızlar baştacı yapılıyor.
sLeymN tarafından yazıldı. Tarih: 10/Haz/15 09:37
amk haberin yazım dilide, haber de içeriği de steve cops hayranlığı kadar saçma
DrKill tarafından yazıldı. Tarih: 10/Haz/15 03:29
he he stiv her boku gördüydü. O pir numaraydı. O teknolojiyi kurtarandı o biiiiiiiiir sitiv cab dıııı!!! Holey holey holey amk.
YekteranBaymedir tarafından yazıldı. Tarih: 10/Haz/15 00:57
rene düzeltme yapmış olabilir
by_Tet tarafından yazıldı. Tarih: 09/Haz/15 23:46
Anasayfada neden rene yazmış görünüyor haberi?
MemBaran tarafından yazıldı. Tarih: 09/Haz/15 16:46
Apple sırtı yere gelmez :)
noname tarafından yazıldı. Tarih: 09/Haz/15 12:39
Beter olsunlar :(