Koobface hızla yayılıyor

Sosyal paylaşım sitelerinde şu anda hızla yayılan Koobface solucanının kurbanı olmayın.

Kaspersky Lab araştırma ekibi, geçtiğimiz 2 hafta içerisinde, günde ortalama üç kere Koobface’in Komut & Kontrol Sistemlerini (K&K) kapattığını veya temizlediğini saptadı. Bu işlemin 25 Şubat’taki 107’den 8 Mart’ta en az seviye olarak kabul edilen 71’e indiği gözlendi. 

Daha sonra 48 saat içinde  uzaktan kumanda edilen ve güncellenen Koonface virüslü bilgisayar sayısının 71’den 142’ye yükselerek iki katına çıktığı belirlendi.

 Kaspersky Lab EEMEA üst düzey bölgesel araştırmacı Stefan Tanase: “En son gelişmeler bize Koobface altyapısı hakkında bilgi veriyor. Buna bağlı olarak siber suçluların devamlı olarak altyapı durumlarını gözlediğini söyleyebiliriz. Onlar Komut & Kontrol Sistemleri sayısının çok fazla düşmesini istemiyor. Çünkü bu onların botnetler üzerindeki kontrollerinin azaldığı anlamına gelir.

 


Aktif Komut & Kontrol Sistemleri sayısı kritik seviyelere düştüğü zaman, yenilerini sisteme sokup bu sayıyı tekrar yükseltiyorlar. Koobface Komut & Kontrol Sistemlerinin toplam sayısı ise devamlı değişiyor. Bir bakıyorsunuz 100’ün üzerindeyken haftalar içinde 100’ün altına inip yeniden yükseliyor. Aynıca, ele geçirme sürecini daha güçlü kılmak için dünyanın her yerine dağılmış farklı Internet Servisi Sağlayıcıları ile Komut & Kontrol Sistemlerinin olmasını tercih ediyorlar. Koobface Komut & Kontrol Sistemlerinin çoğu Amerika’da bulunuyor.”

KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI

Kaspersky Lab’den kullancılara püf noktaları:

•    Göndericisi güvendiğiniz bir arkadaşınız bile olsa şüpheli mesajlarda bulunan linkleri açarken dikkatli olun.

•    Firefox 3.x, Internet Explorer 8, Google Chrome, Opera 10  gibi güncel ve modern internet tarayıcısı kullanın.

•    Mümkün olduğunca kişisel bilgilerinizi açığa çıkarmayın. Ev adresinizi, telefon numaranızı veya diğer özel detayları paylaşmayın.

•    Kötü niyetli programların yeni sürümlerinin bilgisayarınıza saldırmaması için antivirüs yazılımınızı güncel tutun.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2459
Yazar: x-filesYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.