Microsoft 6 Milyar $a Online Reklam Firması Aldı

Microsoft bugün yaptığı açıklamada aQuantative isimli online reklamcılık firmasını 6 milyar $'a nakit olarak satın aldığını bildirdi. Online reklam sektöründeki savaşın kızıştığını gösteren bu hareketin yazılım devine ciddi bir avantaj sağlayacağı düşünülüyor.

Microsoft, bugüne kadar yaptığı en büyük alımı gerçekleştirdi ve aQuantative firmasına perşembe günkü borsa kapanışı olan 38,57 $'ın % 85 üstünde bir fiyat vererek hisse başına 66,50 $ teklif etti. Teklifin yüksekliği, "web sitelerine reklam sağlama alanında Microsoft'un Google, Yahoo ve AOL'u yakalama arzusunun ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor" şeklinde yorumlanıyor.

Microsoft'un platformlar ve servisler Başkanı Kevin Johnson, anlaşmanın şirketin reklamcılık platformlarını başka bir düzeye çıkaracağını gösterdiğini söyledi. Johnson şöyle konuştu :


    Microsoft'un reklamcılık olanakları ile aQuantive'in reklamcılık araçları, destek ve sendikasyon konusundaki tamamlayıcı tecrübesi daha güvenilir çözümler oluşturmak ve ajanslara, reklamverene ve yayıncılara daha çok değer sunmak için bir fırsat.

aQuantive, 10 yıldan bu yana, 3 markanın içinde olduğu geniş bir perspektive sahip. Bunlar Medya için Reklamcılık Platform Konsolu sağlayan : Atlas ; Reklamveren Kampanyaları Yayıncıların Banner olanaklarını eşleştiren (medya planlama): DRIVEpm ve medya planlama ve satınalma konusunda danışmanlık da veren, Dünya'daki en geniş online reklam ajansı olan : Avenue A | Razorfish.

Microsoft, aQuantive olanaklarını yeni-nesil reklam sistemleri yaratmak için kullanacaklarını ve bu sistemler arasında çapraz medya planlama, video-on-demand ve IPTV gibi olanaklar olacağını açıkladı.

Microsoft, satın almanın 2008'in ilk çeyreği içinde tamamlanacağını düşünüyor. Aslında uzun zamandan bu yana Microsoft'un müşterisi ve sağlayıcısı olan aQuantative çalışmalarını Microsoft'un Online Servisler İş'inin bir parçası olarak Seattle'da sürdürecek.

 

Kaynak: turk.internet.com
Tarih:
Hit: 2173
Yazar: FOXXLYYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.