Microsoft, Adobenin yeni rakibi

Microsoft, grafik tasarım işine de el attı ve Adobe'nin yeni rakibi oldu. Hiçbir zaman sadece Windows işletim sistemi ile yetinmek istemeyen Microsoft, Zune, Xbox, MSN derken şimdi de yeni projesi Microsoft Expression Studio üzerinde çalışıyor. Microsoft, Expression Studio projesinde geçtiğimiz günlerde tamamlanmak üzere olduğunu, hatta Expression Web'in internetten satışına başlandığını duyurdu. Final sürümünün ise Haziran 2007 civarlarında çıkacağı düşünülüyor. Bu Pazarda işi oldukça zor gözükse dahi Microsoft, bu pastadan pay alabilmek için elinden geleni yapacağından kimsenin şüphesi yok. Öncelikle Expression Studio'nun içeriğine göz atalım :

Expression Web
Expression Blend
Expression Design
Expression Media

Expression Web'in içeriği, adından da tahmin edileceği üzere web tasarım programı olacak. Daha çok ASP.NET platformunda çalışanlar düşünülerek tasarlanan ürün, CSS konusunda bayrağı Dreamweaver'dan devralıyor gibi gözüküyor. Programın tasarımı da gayet şık duruyor ve insanı değişik tasarımlar yapmaya yönlendiriyor. Şuan için final sürümü release edilmiş olan ve 299$'dan satılan Expression Design'ı daha ucuza almak için daha önceden mevcut olan FrontPage programını 90$'a upgrade edebiliyoruz.

Expression Blend Paketle gelecek olan bir diğer tasarım programı. RC sürümü yayınlanmış olan Blend, tasarım manyakları için biçilmiş kaftan olacak ve WPF tabanlı windows uygulamarı geliştirmeye yarayacak .

Expression Design programı , Microsoft'un Photoshop'u olarak değerlendiriliyor. Adobe Photoshop bu piyasanın açık ara tek hakimiyken Expression Design ne kadar başarılı olur birşey söylemek güç ama Beta 2 sürümü umut verici. Her zaman büyük düşünen Microsoft, bu ürünüyle de profosyonel tasarımcılara hitap ediyor.

Expression Media resimlerinizi ve videolarınızı organize etme, kategorilere ayırma, sıralama vb. işlerinizi yapabileceğiniz oldukça pratik bir program. Genel kullanım amacı portfolio hazırlamak olan Expression Media, tasarımcıların oldukça işine yarayacak bir program ve deneme sürümü yayınlanmış durumda. Genel olarak değerlendirildiğinde, Adobe'nin tahtını alması zor gözükse de Expression Studio, tasarımcıları mutlu edecek bir program olacak. Kimbilir belki de son yapılacak değişikliklerle tasarımcıların vazgeçemeyeceği bir ürün çıkar ortaya.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1277
Yazar: DkNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.