Microsoft, Apple’ı ‘haritadan sildi’

Microsoft, uydu fotoğraflarından oluşturduğu harita servisinde, rakibi Apple’ın Cupertino’daki merkezini eski fotoğrafından ve belirsiz olarak gösteriyor.

Yazılım dünyasında Microsft ile Apple arasındaki rekabet uydu fotoğraflarına da sıçradı. Microsoft’un Dünya etrafındaki uydulardan aldığı görüntülerden derlediği Virtual Earth (Sanal Yeryüzü) sitesinde rakibi Apple’ın merkezini göstermediği ortaya çıktı.

İnternet sitelerine sızdırılan görüntüde, Apple’ın geniş bir alana yayılan kampüsü sadece gri ve belirsiz bir alan olarak gösteriliyor. Gerçekte Apple kampüsü 11 modern binanın yanı sıra geniş park ve yeşillik alanları da kapsıyor. Bu alanlar Microsoft sayfasında gösterilmiyor.

NEDEN YANLIŞLIK YAPILDI?

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft yetkilileri fotoğrafın eski olduğunu savunuyor. Ancak, hem Google, hem de Microsoft uydu fotoğraflarını aynı kaynaktan, NASA’dan alıyorlar. Apple’ın merkezi Google’ın sayfasında en güncel haliyle duruyor. Bu durum, Microsoft’un hatasının ne derece ‘yanlışlıktan’ kaynaklandığı sorusunu akla getiriyor.

FOTOĞRAFLAR GÜNCELLENMEMİŞ

Microsoft’tan yapılan açıklamada harita servisinin henüz yayına girdiği, deneme aşamasında olduğu, bu nedenle de bazı siyah-beyaz ve eski fotoğrafların normal karşılanması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, Apple kampüsünün Microsoft sayfasında yer alan fotoğrafının 1991 yılı tarihli olduğu vurgulandı.

Buna karşılık, harita servisindeki fotoğrafların üzerinde çekim yılı olarak 2004 ve 2005 yazıyor.

Microsoft yeni ve güncellenmiş fotoğrafların satın alınarak siteye entegre edileceğini duyurdu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1579
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.