Microsoft Bir Türk Yazılım Şirketi Olan devBizi Satın Aldı

Piyasa büyüklüğü 270 milyar doları bulan yazılım devi Microsoft, 2001'de İzmir'de iki elektronik mühendisinin kurduğu 'Devbiz' isimli yazılım firmasını satın aldı. Tamamen Microsoft'un Redmond'daki merkezinin yürüttüğü satın almanın değeri konusunda her iki taraftan da bir açıklama gelmedi.
Şirketi üniversite yıllarından arkadaşı olan Ahmet Ali Akkaş'la birlikte kuran 31 yaşındaki Hakan Eskici, "Teknoloji üreten bir firmayız ve Microsoft gelip bizim şirketimizi satın aldı. Bırakın İzmir'i sanırım Türkiye için bir ilki gerçekleştirdik. Bundan böyle Microsoft bünyesinde bir şirket olarak teknoloji geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

İşte Microsoft'u çeken ürün

Bundan 1 yıl önce piyasaya çıkardıkları 'TeamPlain Web Access' ürününün Microsoft'un dikkatini çekmesi üzerine görüşmelerin başladığını söyleyen Eskici, ardından bu noktaya gelindiğine dikkat çekti.
Şirketin bu yazılımı, program geliştiricilerin her an her yerde uygulamalara uzaktan ulaşabilmesini sağlayan web yazılımından oluşuyor. Geliştirilen sistemle herhangi bir bilgisayar üzerinden merkezdeki sunucuya ulaşılıp, yazılımlar hakkında son durum bilgileri alınabiliyor. Bunun için herhangi bir program yüklenmesi gerekmiyor. Yeni ürün Microsoft'un Visual Studio yazılım geliştirme platformu bünyesinde kullanılıyor.
"Microsoft'tan iş teklifi alsalaydık, bunu kabul etmezdik" diyen Eskici, artık farklı ürünlerin geliştirilmesi için Microsoft bünyesinde çalışma başlattıklarını açıkladı. Bu arada Devbiz, tüm ürünlerini New York'ta kurduğu "Devbiz Business Solutions" adlı şirket üzerinden pazarlıyordu.


Devbiz ne iş yapıyor?

Devbiz, dünyada 4 milyar dolarlık bir pazarı oluşturan 'yazılım bileşenleri' alanında faaliyet gösteriyor. Müşterileri arasında Unilever, Yahoo, Accenture, Texas Instruments gibi firmalar var. Amerikan hükümetinin hazırladığı açık kaynak kodlu uygulama ve firmaların yer aldığı 'Open Source Reference Book 2004' adlı kitaba da giren Devbiz, ABD Senatosu'na ürün sattı.
Şirketin hedef müşteri kitlesi, yazılım geliştiren ve bu alana odaklanmış firmalar, kurum içinde yazılım geliştiren yazılımcılar ve yöneticiler. Şirket başta e - posta bileşeni olmak üzere, güvenlik ve ileri teknoloji alanında ürün geliştiriyor.
Satış yaptıkları ülkeler arasında ABD'nin yanı sıra, Kanada, İngiltere, Fransa, Hindistan, Çin ve Bahreyn bulunuyor.
Kaynak: Milliyet
Tarih:
Hit: 2004
Yazar: tagextYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.