Microsoft Büyüyor

Yayınlanan raporda yer alan en önemli kalem belki de Microsoft tarafından sunulan Azure bulut depolama servisi. Geçen yıla göre servisin kullanımı iki katına çıktı ve gelirleri %100 arttı. Bu artık kişisel bilgisayar bölümündeki kayba yardımcı oluyor.  Kişisel bilgisayar bölümü %4 düşüş gösterdi. Asıl en büyük düşüş ise akıllı telefon bölümünde yaşandı. Akıllı telefonlardan elde edilen gelir geçen seneye göre %70 düştü.

Önemli Açıklamalar

Şirketin CEO’su Satya Nadella geçen seneye göre şirketin hem değişiminde hem de  kendi dijital değişimlerinde şirketle partnerlik kuran müşterilerinde yaşanan eksensel değişimin sonuçlarını bu sene aldıklarını açıkladı. Bulut sisteminin inanılmaz bir müşteri momentumu yakaladığını ve önümüzdeki yıl için yeni fırsatlar hazırladıklarını dile getirdi. Akıllı telefonlar yerlerde sürüklenirken Surface ve Xbox yükselişe geçti.

Geçen yılın aynı dönemine göre Surface cihazlardan elde edilen gelir %9 arttı. Yine geçen senenin aynı dönemine göre Xbox Live kullanımı ise %33 arttı. Microsoft baş finansal yöneticisi Amy Hood ise bu finansal yılda yeniliklere yatırım yaptıklarına ve marketteki varlıklarını önemli yerlerde can alıcı cihazlar ile güçlendirdiklerini açıkladı. Şirket bu yılki ve bu çeyrekteki satışlardan ve kurdukları partnerliklerden oldukça memnun görünüyor. Bulut servisine özellikle son yıllarda Google ve Amazon gibi devler tarafından yapılan yatırımlar bu sektörün hızla büyümesini sağlıyor.

Kaynak: Milliyet
Tarih:
Hit: 1320
Yazar: Robinson_Crusoe

Taglar: windows para microsoft bill gates


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.