Microsoft PC’yi ‘katladı’: Origami

 

Microsoft, cep telefonu, PC ve MP3-çalar özelliklerini birleştiren yeni bir cihazı tanıtmaya hazırlanıyor. Origami adlı cihazla Microsoft, iPod’la rakip olacak.

İnternet çevrelerinde bir süredir tartışılan Microsoft’un çıkaracağı multimedya cihazının detayları gün ışığına çıkıyor. Microsoft, Origami adında tablet PC’den daha küçük bir cihaz çıkarıyor. Japon kağıt sanatıyla aynı adı taşıyan cihaz, 600 doların altında olacak ve bireysel kullanıcıya pazarlanacak.

DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Windows XP işletim sistemi tabanlı çalışacak cihazın ekranı, dizüstü bilgisayar ile avuçiçi bilgisayar arasında bir büyüklüğe sahip olacak. Cihaz cebe sığmayacak kadar büyük, çantalara girecek kadar küçük olacak. Cihazda GPS, Bluetooth, 3G teknolojileri ve Wi-Fi gibi birçok özellik bulunacak. Cihaz, bir müzik çalar gibi evin içinde kablosuz MP3 aktarımı yapabilecek ve diğer multimedya uygulamalarına olanak sağlayacak.

MICROSOFT’UN ROLÜ BELLİ DEĞİL

Cihazın direkt olarak Microsoft adıyla mı satılacağı, yoksa sadece Microsoft işletim sistemi mi kullanacağı açıklığa kavuşmadı. Cihaz, yazılım devi Microsoft ile üretici firmaların ortaklığıyla üretilip piyasaya sunulacak.
Apple, iPod’u müzik seti yaptı

BILL GATES ÇITLATMIŞTI

Microsoft’un başyazılımcısı Bill Gates de daha önce yaptığı konuşmalarda, 450 gram ağırlığında ve 15 cm ekranlı Ultramobile 2007 adlı bir cihazdan söz etmiş, bunun PC, cep telefonu ve dijital fotoğraf makinesini tüm özelliklerini içereceğini söylemişti. Bu cihazın en erken 2007’de lanse edileceği ifade edilmişti.

Cihazın ilk etapta teknolojik cihaz meraklılarına hitap edeceği belirtiliyor. Microsoft’un Origami cihazının piyasadaki hangi cihazın direkt rakibi olduğu ise şimdilik bir soru işareti.

Cihaz ile ilgili detaylı bilgilerin, Almanya’nın Hanover kentinde yapılacak olan dünyanın en büyük teknoloji fuarı CeBit’de Microsoft yetkilileri tarafından açıklanması tahmin ediliyor.

MS Origami Nisan’da piyasada

Microsoft’un yeni cihazı Origami, Windows XP işletim sistemi, dokunmatik ekranı ve kablosuz bağlantısıyla Tablet PC’nin halefi olmaya aday.

Microsoft bir süredir internet mecralarında spekülasyonlara konu olan yeni ürünü Origami’yi, CeBIT fuarında basına tanıttı. Dizüstü bilgisayarların özelliklerini taşıyan Origami’de klavye bulunmuyor.
 
Cihazın iki ayrı üreticiden iki ayrı modeli piyasaya çıkacak. Yaklaşık 2.5 cm kalınlığındaki cihazın ağırlığı da 1.3 kilogram olacak. Cihazın dokunmatik ekranı Windows Touch Pack yazılımıyla çalışıyor. Cihazın gelecek modelleri Windows’un yeni işletim sistemi Vista’yı da destekleyecek.

Cihazın klavyesi olmamasına karşın, klavye dıştan USB girişinden bağlanabiliyor. Kullanıcılar isterse ekranda açılan dokunmatik klavyeden yazı yazabiliyor. Origami’de ayrıca flaş bellek, kulaklık ve dijital fotoğraf makineleri için girişler mevcut. Pil ömrü 2.5 saat olan cihazın sabit diski 60 GB’ye kadar çıkarılabiliyor. Cihazda TV izlenebilecek, internetten indirilen müzik dosyaları da dinlenebilecek.

NİSAN’DA PİYASADA

Origami’nin tasarımında aktif rol alan Microsoft, işortaklarıyla gizli bir çalışma sonrası ilk prototipi 9 ay önce üretti. Intel Celeron M işlemciyle çalışan cihazı, Samsung, Asus ve Çinli Founder şirketleri üretiyor. Samsung ve Asus’tan yapılan açıklamalara göre, Origami gelecek aylarda piyasada olacak. Diğer PC üreticilerinin de Origami’yi üretmek için talepte bulunduğu ifade ediliyor.

MİCROSOFT YENİ ALANLAR PEŞİNDE

Piyasa uzmanları ABD satış fiyatının 1.000 dolardan düşük olması beklenen cihazın, özellikle BlueTooth ve Wi-Fi gibi kablosuz bağlantı özelliği sayesinde PC ve de cep telefonlarından ayrı bir tüketim kültürü yaratacağını vurguluyor. Cihaz, Microsoft’a işletim sistemi dışında yeni katma değerli uygulamalardan gelir elde etme olanağı sağlayacak.

Cihazın piyasaya çıkmasıyla kod adı Origami de değişecek. Yazılım devi cihazı Ultra Mobil PC olarak tanımlıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1583
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.