Microsoft serbest vuruş kullanacak

Microsoft’un Google aleyhine açtığı "eleman ayartma" davasının ilk raundunda Kai-Fu Lee’nin çalışma alanına sınırlama getirildi. Ama hakim Google’ın suçsuz olduğunu söyledi.

Google’ın Microsoft’ta üst düzey konumda çalışan Kai-Fu Lee’yi transfer etmesiyle başlayan mahkeme sürecinde hakim çalışana tedbir koydu.

Washington’da başlayan mahkemenin ilk raundunda Hakim Steven Gonzalez’in Google’da arama motoru ve ses teknolojileri üzerine çalışmasını engelleyecek tedbirler koydu.

Bilindiği üzere daha önce Microsoft’ta çalışan Kai-Fu Lee’yi Google transfer etmiş ve Microsoft da bu çalışanın Google için çalışmasını engellemek için yasal süreç başlatmıştı. Microsoft yasal sürecin ilk basamağında hedefine ulaşmış gibi gözüküyor. Başka bir deyişle Microsoft şimdi ceza sahasının hemen dışından serbest vuruş yapmaya hazırlanıyor.

Ancak hakimin verdiği diğer önemli bir karar ise Google’ı haklı çıkartıyor. Google’ın Çin’de görevlendirdiği Lee’nin Google’a transferinin iki firma arasındaki eleman transferi anlaşmalarını ihlal etmediğini belirten Hakim önümüzdeki yılın ilk aylarında mahkeme kararını neticeye bağlayacak.

Peki ilk raundda her iki şirket de beklediğini aldıysa kaybeden kim? ABD’li İnsan Kaynakları Uzmanlarının birleştiği tek nokta var. Nitelikli Çalışanlar.

Hakimin verdiği bu karar ile nitelikli çalışanların bir şirketten başka bir şirkete transfer olmalarına yönelik yakında yeni yasalar ve yürütmelikler yürürlüğe girebilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1464
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.