Microsoft"tan .ani Açığına Ani Telafi

Microsoft'un fare imlecini çeşitli şekillerde gösteren ".ani" uzantılı dosyalar ile ilgili yaptığı güvenlik duyurusu, bilgisayar korsanlarının iştahını kabarttı.

Microsoft’un “.ani” uzantılı dosyalar ile ilgili açığı yayınlamasından bir gün sonra Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlara yönelik saldırılar artış gösterdi.

Microsoft’un perşembu günü yayınladığı “.ani” uzantılı dosyalardan kaynaklanan güvenlik duyurusu, cuma günü bilgisayar korsanları tarafından saldırı amacı ile yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

Güvenlik duyurusunda, ekrandaki fare imlecini tabanca, saat ya da dans eden bir hayvana çeviren “.ani” uzantılı dosyaların, bilgisayara sızma ve zararlı yazılımları yüklemeye imkan tanıdığı uyarısı yapılmıştı.

Duyurunun yapılmasının ardından bu açıktan kaynaklanan saldırıların daha önceki sınırlı miktardan bir anda artış gösterdiği belirtiliyor. Açığı kullanarak bilgisayara sızan saldırganların bundan yararlanarak

şifreleri ve önemli bilgileriçalıp bilgi hırsızlarına satabilecekleri uyarısı yapılıyor.

Açıktan etkilenen Window işletim sistemleri arasında Vista, XP SP2, Windows 2000 SP4 ve Windows Server 2003’ün bazı sürümleri bulunuyor.

Microsoft’un, bu açıktan Aralık 2006’da haberdar olduğu ve o zamandan beri gerekli güvenlik yaması üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Hazırlanan yamanın, belirli zamanlardaki güvenlik güncellemeleri ile

birlikte mi ya da kendi başına mı yayınlanacağı konusunda ise şimdiye kadar yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

 

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1250
Yazar: lucasYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.