Milli E-Posta

Milli e-posta için çalışmalara hız veren hükümetin amacı, 2018 sonuna kadar çalışmaları tamamlamak. Ulaştırma Bakanı Arslan, “Milli e-postayı ilk etapta kamuda kulanacağız. Sistemi vatandaşa da açacağız” dedi.

Hükümet Gmail ve Yahoo gibi yabancı e-posta sistemlerine alternatif geliştirmek için kolları sıvadı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tamamen yerli ve güvenli bir e-posta sistemi geliştirdikleri müjdesini verdi. Bakan Arslan, "2018 yılı sonuna kadar Türkiye çapında kullanılmaya başlanacak milli ve güvenli bir e-posta platformu oluşturarak bütün kamu kurumlarının kullanmasını sağlayacağız" dedi. Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre milli e-posta platformundan vatandaşların da yararlanabileceğini anlatan Arslan, "İsteyen vatandaşlarımız milli e-posta sistemini kullanabilecek" diye konuştu.

DIŞA BAĞIMLILIK KALKIYOR

Bakan Arslan, son 14 yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını gerçekleştirdiklerini ve Yapılan yatırımların yanı sıra milli ürün ve proje geliştirilmesine verdikleri önemi de hatırlatarak, "Milli e-posta projesi de bu anlayışın en güzel örneklerinden biri. Yurtdışında geliştirilen ve kaynak kodu erişime kapalı olan yazılımlar için yüzde 100 güvenlikten bahsetmek mümkün değil. Bu noktada e-posta gibi kritik bir alanda yabancı bileşenlere olan bağımlılığı kaldırmak ülkemiz için çok önemli bir kazanım olacak" ifadelerini kullandı.

ÖNCELİKLE KAMUDA OLACAK

Bakan Arslan, kamu kurumları arasında e-posta platformu olarak çoğunlukla yabancı yazılımların kullanıldığını kaydederek, "Proje fikri, öncelikle kamu kurumlarında ve bu kurumlar arasında güvenli e-posta iletişimi sağlanması ihtiyacından ortaya çıktı. Halen kamu kurumları arasında e-posta platformu olarak çoğunlukla yabancı menşeili yazılımlar kullanılıyor. Ancak kurumsal bilgilere kadar birçok resmi evrakın, yabancı bir mail ortamında iletilmesi güvenlik açığı doğuruyor. Serverlar üzerinde gezinen bu e-postalar, siber casuslarının eline geçebiliyor, hatta devletlerarası ciddi sorunlara dahi neden olabiliyor. Ayrıca bu yazılımlar, kuruma veya kişilere özgü gereksinimlere göre özelleştirilemiyor" dedi.

EKONOMİK YÜK GETİRİYOR

Yabancı yazılımların ciddi mali yükler getirdiğini de vurgulayan Arslan, şunları söyledi:

"Mevcut yabancı yazılımların lisans, bakım, yenileme gibi ücretleri de var. Bu önemli bir maliyet. Milli e-posta ile bu yükten de kurtulacağız ve çok ciddi tasarruflar elde edeceğiz. Projenin tamamlanmasıyla güvenli, erişilebilir ve hızlı bir iletişim altyapısına kavuşacağız."

VATANDAŞLAR DA SİSTEMİ KULLANABİLECEK

Kurulacak milli e-posta platformundan sivil vatandaşlarında yararlanacağını belirten Bakan Arslan, "Vatandaşlarımızın kullanıldıkları e-posta sistemleri de yurt dışı menşeili. Tüm içerik ve bilgiler de yurt dışında tutuluyor. İsteyen vatandaşlarımıza kurulacak milli e-posta platformunun kullanılmasına imkân vereceğiz. Vatandaş ve devlet arasında etkin iletişim ve bilgilendirme olmasını sağlayacağız. Tüm e-devlet işlemleri, e-posta iletişimi ile entegre edilebilecek" ifadelerini kullandı.

YAZILIMDA MİLLİLEŞME BAŞLIYOR

Hükümet, bilgisayar yazılımlarında yabancı firma bağımlılığını sona erdirmek ve yazılımların milli ve güvenli şekilde hazırlanması için de ayrıca Yazılım Geliştirme Kütüphaneleri kurmayı kararlaştırdı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülecek proje için çalışmalar temmuz ayında başlatılırken, 2019 yılında tamamlanarak tüm kamunun ortak bir yazılım altyapısına ve yeterliliğine sahip olması planlanıyor. Özellikle dış kaynakla geliştirilen projelerde en çok karşılaşılan sorunun teknoloji ve firma bağımlılığı olduğu tespiti yapılırken, bunu aşmak için Ulaştırma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, TÜRKSAT, Yazılım Sanayicileri Derneği ve özel sektör işbirliği yapacak. Yazılım altyapısının korunması için ise 7/24 Türk Hacker'lar görev başında olarak, tüm kamunun bilişim altyapısının güvenliğini sağlayacak

Kaynak: Milliyet
Tarih:
Hit: 9065
Yazar: x-filesYorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

platinez tarafından yazıldı. Tarih: 22/Mar/18 21:39
milli fişleme servisi
opsiyonel tarafından yazıldı. Tarih: 21/Eki/17 23:29
skype ı milli güvenlik kurulunda kullandığımız günleri hatırlarsak güzel bir ilerleme hey gidi günler hey :/
AslanAmca tarafından yazıldı. Tarih: 18/Eki/17 09:03
Seneye elektirik faturasında milli e-posta vergisi olur 1 lira yada 0,75 krş :D
C10H15N tarafından yazıldı. Tarih: 16/Eki/17 19:40
iyi bir yazılımcının 1 hafta da kurabileceği bir sistem için niye kasıyorlar kendilerini
emret4 tarafından yazıldı. Tarih: 06/Eyl/17 10:44
idare eder
systemd tarafından yazıldı. Tarih: 03/Eyl/17 23:51
başkasını kullananı bir örgütten ilan etmeseler bari.
badass tarafından yazıldı. Tarih: 31/Ağu/17 19:49
Butun herkesin ne konustugunu takip edicekler.
BLOODHOUND tarafından yazıldı. Tarih: 31/Ağu/17 17:06
:))) tehlike seziyorum arkadaşlar :))) tehlike..bir şeyin içerisinde milli geçiyorsa gözetim çok fazladır :)))hayırlı olsun ama dikkatli olmak lazım.....
ShockMan tarafından yazıldı. Tarih: 25/Ağu/17 05:20
@Patata Hocam geri gitmek artıkk kaderimiz, Nasaya Meteoroloji uzmanı diyen bilgili bakanlarımız var.. Rezalette oldukça ileri gidişimiz teselli olabülümü acaba?
ShockMan tarafından yazıldı. Tarih: 24/Ağu/17 09:03
Aklı olan Uzak durur.. O Mail yüzünden adamın başına her şey gelebilir.
patata tarafından yazıldı. Tarih: 21/Ağu/17 15:36
"Mevcut yabancı yazılımların lisans, bakım, yenileme gibi ücretleri de var. Bu önemli bir maliyet. Milli e-posta ile bu yükten de kurtulacağız ve çok ciddi tasarruflar elde edeceğiz."

Offff bunu gerçekten söylemiş mi ??? Mailler milli olunca sunucuya gereksinim ortadan kalkıyor muymuş :D
Aksine daha maliyetli bir yöntem, bu maliyetleri azaltmak için cloud gibi şeyler çıktı ortaya :(
Biz geriye gidip sonradan keşfedicez heralde cloud'u :D
Shed510 tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ağu/17 14:34
Vergi koyarlar
rahmandaburda tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ağu/17 11:26
Google ı bile hackliyorlar, kesinlikle güvenilmez
Opsiyonel_Bilgiler tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ağu/17 00:48
dövmeyecekseniz bişey diycem (erduvancı falan da değilim) bence çok güzel bir proje. ayrıca Yazılım Geliştirme Kütüphaneleri de kurup muhtemelen cidden ihtiyaç olan yazılımları da üretecekler. atıyorum Office alternatifi gibi. bugün Microsoft Office 180 TL türk üretimi olsa onun lisansı belki de olmaz free olur veya cüzzi bir miktar olur. neyse işte anladınız siz
override tarafından yazıldı. Tarih: 18/Ağu/17 19:20
Amk milli hiç bişey yapmayın kafanızı sikiyim ya hiç mi gelişmez adını milli ile başlattığında bitti başlamadan
sLeymN tarafından yazıldı. Tarih: 17/Ağu/17 11:48
milli e posta ne amk zaten kep alınabiliyor.
RotKerim tarafından yazıldı. Tarih: 16/Ağu/17 00:50
adı 15 temmuz şehitler maili olsun
ontedi tarafından yazıldı. Tarih: 15/Ağu/17 18:59
Millieposta.com net org alir artik bir cakal.
3Dxsolid tarafından yazıldı. Tarih: 14/Ağu/17 15:16
https://webrazzi.com/2014/07/02/rusya-verileri-internet-erisim-engelleme/
dcpromo tarafından yazıldı. Tarih: 14/Ağu/17 09:53
güzelce süzerler artık mailleri. Baktılar google microsoft bilgi vermiyor e napalım napalım kendi sistemimizi kuralım. bi 10M dolar harcarlar güzelce tanıdıkları ihya ederler. Sonuc sıfır.
Turania tarafından yazıldı. Tarih: 13/Ağu/17 23:03
Postaneden 16 liraya alınacakmış
Lupin tarafından yazıldı. Tarih: 13/Ağu/17 12:23
milli arama motoru gibi olmasın bu ?
samaccc tarafından yazıldı. Tarih: 13/Ağu/17 00:39
Yorumlardan ne kadar güvemdiğimiZ anlaşılmıştır .
KaptaN tarafından yazıldı. Tarih: 12/Ağu/17 21:29
şifre sıfırlama için ptt gidilmek zorunda kalınır, tüm içerikler itinayla incelenir,devamlı çöker, birisi açık bulup tüm sisteme girer, sorun olsa hafta sonları ve akşam 5 den sonra kimse olmadığı için bakamazlar..
TaRuZ tarafından yazıldı. Tarih: 12/Ağu/17 17:22
Yazar burada gönderdiğiniz maillere dikkat edin demek istemiş. Hepsi bizi daha rahat takip edebilmek için.