Mirai Virüsü Yeniden Ortaya Çıktı.

 

Son dönemlerin en zararlı virüsleri arasında bulunan ve otomatik olarak yayılmasıyla birlikte hedef listesinde internete bağlanabilen her cihazı bulunduran Mirai virüsü, yeniden ortaya çıktı! Almanya'daki Deutsche Telekom müşterilerine yapılan saldırı sonucunda 1 milyon kişinin internet erişimi durdu veya kesintiye uğradı. Bazı modemlerin arızalanmasına neden olan saldırılara modemlere bulaşan Mirai virüsünün neden olduğu düşünülmekte.

 

 

Özel olarak Zyxel markalı modemlere saldırılması için yeniden programlanan Mirai virüsü, modem arayüzlerinin şifrelerini kırmak için 50'nin üstünde farklı şifre kombinasyonu deniyor ve eğer modeme erişirse modeminiz botnet ağının zombilerinden birisi oluyor. 

 

Mirai virüsünden korunmak için ne yapmalı?

Henüz ülkemizde herhangi bir Mirai aktivitesi keşfedilmedi fakat eğer hackerlar tarafından hedef alınırsak ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Aslında olası bir Mirai saldırısından korunmak için yapılması gerekenler oldukça basit. Modeminizin arayüz şifresini değiştirin ve uzaktan erişim iznini kapatın. Bununla birlikte modeminizin yazılımını da sürekli olarak güncel tutmayı ihmal etmeyin.

 

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 4013
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: virüs hacker zyxel mirai virüsü


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

x-t0xid tarafından yazıldı. Tarih: 07/Oca/17 13:29
En sevdiğim virüslerden birisidir.
kafkavari tarafından yazıldı. Tarih: 09/Ara/16 10:55
Allah belasını versin bunun yüzünden 10gündür internet sorunu yaşıyorum direkt modemi hoplatmış