Mozilla'nın zor günleri

Yaklaşık bir buçuk yıldır Internet Explorer'a soğuk terler döktüren Firefox Web tarayıcısının yaratıcısı Mozilla Vakfı, güvenlik konusunda son zamanlarda artan eleştiriler ve raporlar nedeniyle zor zamanlar geçiriyor.

Piyasaya çıktığı bir buçuk yıl içinde Internet Explorer'ın en büyük rakibi olan Firefox Web tarayıcısında bulunan güvenlik açıklarının son zamanlarda giderek artması, üreticisi olan Mozilla Vakfı'nı zora sokuyor. Bunun üstüne, geçenlerde saygın bilgi güvenliği firmalarından Symantec'in, Fireefox'ta bulunan güvenlik açıklarının Internet Explorer'a göre daha fazla ve daha tehlikeli olduğu şeklinde bir açıklama yapması, açık kaynak kod taraftarlarını karamsarlığa sürüklüyor.

Firefox güven kaybediyor

Araştırmacılara göre Firefox'ta bulunan güvenlik açıklarının bulunma sıklığı oldukça yüksek. 2005'in ilk 6 ayında, Firefox Web tarayıcısında 25 güvenlik açığı bulundu. Symantec tarafından bu hafta yayımlanan İnternet Güvenlik Tehdidi Raporu'na göre, bu açıkların yüzde 72'sinin risk düzeyi oldukça yüksek. Rapora göre ayrıca, bu dönem dahilinde Internet Explorer'da resmiyet kazanan 13 açık bulundu ve bu 13 açığın yüzde 62'si yüksek risk düzeyine sahip bulunuyor.

Öte yandan Firefox'un hala en güvenli Web tarayıcısı olduğunu savunan Mozilla, üretim ve dağıtım farklılıkları yüzünden iki Web tarayıcısının karşılaştırılmasının yanlış olduğunu vurguluyor. Saymantec de yayımladığı raporun resmin tamamını yansıtmadığı belirtiyor. İki tarayıcının birebir karşılaştırılmasının zor olduğunu belirten firma, Microsoft'un güvenlik açıkları konusunda kapalı bir kutu olduğunu ekliyor.

Bu arada Mozilla, ortaya çıkan son güvenlik açıklarından sonra geçtiğimiz günlerde Firefox 1.0.7'yi yayınladı. Yeni güncellemeyle, Firefox'un Linux sürümünde bulunan ve "son derece kritik" olarak nitelenen açık da dahil pek çok güvenlik açığı yamalanıyor.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1620
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.