MS ve Google’ın yönetici savaşı

Google’ın, Microsoft’un eski başkan yardımcısını işe almasıyla başlayan gerginlikte, mahkeme Google lehine karar verdi.

ABD adaleti, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un, eski başkan yardımcısı Dr. Lee Kai-Fu’nun Google için çalışmasının engellenmesi amacıyla yaptığı başvuruyu reddetti.

Hakim Steven Gonzalez, Dr Lee’nin Çin’de Google için bir araştırma merkezi kurmasına izin vermesine karşılık, bazı yönlerden Microsoft’a hak verdi ve Dr Lee’ye bazı kısıtlamalar getirdi.

Eski Microsoft yöneticisinin Çin’de çalışmasına geçici olarak izin veren ve Microsoft çalışanlarının Google için çalışmalarını isteyemeyeceğini kararlaştıran hakim Gonzalez, yazılı kararında, Ocak 2006’da yapılacak yeni duruşmaya kadar Dr Lee’nin Google firması için Çin’de araştırma merkezi açmasında yasal olarak engel bulunmadığını bildirdi.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, şirketin eski başkan yardımcılarından Dr Kai-Fu Lee’nin Google’da işe başlamasını engellemek için 19 Temmuz’da mahkemeye başvurmuştu. Çin’de planladığı projelerin ayrıntılarını yakından bilen Lee’nin rakip firma Google’da çalışmasını engellemek için mahkemeye başvuran Microsoft, başvuru dilekçesinde, daha önce şirketin Pekin’deki araştırma ve geliştirme merkezi başkanı olan Lee’nin Microsoft ile imzaladığı rekabet etmeme sözleşmesini ihlal etmekte olduğunu savunmuştu.

Microsoft, Google ile rekabet içinde bulunduğu Çin’de her türlü operasyonlarının Lee tarafından bilinmekte olduğunu kaydetmişti. Dilekçede, Lee’nin Google’da çalışmasına müsaade edilmesinin, Microsoft’un en gizli bilgilerinin doğrudan rakip firmaya geçmesi anlamına geleceğini ileri süren Microsoft, bunun da Lee’nin kendileriyle imzaladığı rekabet etmeme ve ticari sırları açıklamama sözleşmesini ihlal edeceğini savunmuştu.

Google ise, Microsoft’un “Lee’nin sahibiymiş gibi davrandığını” ileri sürerek, “Lee Kai-Fu bize Google’da çalışmak istediğini söyledive biz de onu tuttuk. Bunda gayrımeşru bir durum söz konusu değil ve her şey kuralına uygun. Lee, Google’da Microsoft ile rekabet ettiğimizbir alanda çalışmayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1395
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.